Armáda ČR: Průzkumný letoun neměl šanci, zamaskované protiletadlovce nenašel

18.09.2021 21:23 | Tisková zpráva

Jak důležité je maskování pro jednotku pozemní protivzdušné obrany, ukázalo v uplynulých dvou týdnech cvičení strakonických vojáků. V jihočeských Boleticích se zdokonalovali v boji se vzdušným protivníkem. Výcvik zároveň sloužil jako příprava do zahraniční mise.

Armáda ČR: Průzkumný letoun neměl šanci, zamaskované protiletadlovce nenašel
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

„Vojáci se oproti předchozímu cvičení zlepšili v maskování techniky. Důkazem je i to, že bezpilotní průzkumný prostředek Raven nerozkryl ani místo velení, ani palebná postavení družstev,“ uvedl zástupce velitele jednotky nadporučík P. Z. s tím, že odhalit zamaskovanou techniku měly problém i posádky vrtulníků Mi-24, jež strakonickým vojákům nejčastěji simulovaly vzdušný útok.

Příprava na misi

Výcvik v Boleticích byl součástí přípravy vojáků do zahraničí. Strakonický útvar totiž vyčleňuje již druhou jednotku do alianční mise předsunuté přítomnosti v Litvě. Tu první by měla vystřídat na začátku příštího roku.

„Naším cílem bylo sladit jednotku na úrovni družstva a čety. Kromě palebné jednotky, vyzbrojené protiletadlovými raketovými komplety RBS-70, zde také cvičila četa obrany a ochrany,“ zmínil velitel jednotky nadporučík J. Š.

Anketa

Je Andrej Babiš mladší obětí svého otce?

21%
62%
hlasovalo: 71766 lidí

Vojáci jsou iniciativní

Cvičení mělo přispět také ke zlepšení komunikace, tedy systému podávání hlášení, kterým družstva informují nadřízený stupeň o situaci v poli. „Každý večer probíhal briefing, na kterém jsme s vojáky rozebírali chyby, jichž se dopustili. Vyzdvihovali jsme ale i pozitivní věci, jež se jim povedly. Musím ocenit přístup vojáků, který byl velmi zodpovědný a iniciativní,“ dodal nadporučík J. Š.

Vojáky, jež se připravují do Litvy, čeká až do konce roku nabitý program. Další cvičení se uskuteční na začátku října. Tentokrát se do něj zapojí již celé úkolové uskupení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo obrany: České inovace v oblasti nových technologií mohou pomoci NATO

22:11 Ministerstvo obrany: České inovace v oblasti nových technologií mohou pomoci NATO

Po více než 20 měsících se minulý týden v Bruselu osobně setkali ministři obrany členských zemí NATO…