Armáda ČR: Strakonický voják byl v USA druhý v soutěži o nejlepšího bojovníka

21.04.2018 20:42

Výborné druhé místo obsadil desátník Lukáš Mrocek ze strakonického 25. protiletadlového raketového pluku v prestižní soutěži o nejlepšího bojovníka (Best Warrior Competition), kterou v půlce dubna uspořádala Národní garda v americkém státě Nebraska.

Armáda ČR: Strakonický voják byl v USA druhý v soutěži o nejlepšího bojovníka
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

„Do soutěže jsem nastupoval s tím, že to bude dobrá zkušenost a zjistím, jak na tom jsem v porovnání s americkými vojáky. Rozhodně jsem nečekal tak dobré umístění. Je to pro mě velká čest, že jsem mohl takto reprezentovat naši zemi v zahraničí,“ uvedl desátník Lukáš Mrocek.

Soutěž trvala tři dny a schopnosti účastníků během ní prověřilo množství disciplín. Nejlépe si strakonický voják vedl v běhu na tři míle. Bodoval při orientaci v terénu ve dne i v noci. Plný počet bodů dosáhl také při střelbě z granátometu M320, ze kterého střílel poprvé v životě. Zajímavou zkušeností bylo pro něj velet v angličtině podle povelové techniky americké armády.

Závod komplikoval silný vítr

Fyzicky nejnáročnější byl pro desátníka Mrocka pochod se zátěží. Vojáci nesli výstroj kolem dvaceti kilogramů, závod s časem jim navíc ztěžoval silný protivítr. „Během pochodu jsem si říkal, že už bych raději skončil,“ přiznal osmadvacetiletý voják krizový moment v soutěži.

Že může být ještě hůř, se ukázalo následující den, kdy Nebrasku zasáhl blizard. „Ze dne na den spadla teplota z patnácti stupňů na nulu, pocitová teplota činila tak minut deset stupňů. Stačilo se na chvíli zastavit a vítr nás odnášel pryč,“ popsal Mrocek nepříznivé počasí.

Přípravu na soutěž Lukáš Mrocek nepodcenil. Trénoval fyzičku, oživil si znalosti z topografie, základních řádů a další vědomosti, které by vojáci měli mít. Stejně jako američtí soutěžící i on psal esej v angličtině a absolvoval pohovor před komisí složenou z vrchních praporčíků. Využil také postřehy od poručíka Václava Bergmana ze strakonického pluku, který se stejné soutěže zúčastnil vloni.

Mrocek byl jediným zahraničním účastníkem

Bojové dovednosti v Nebrasce poměřovalo celkem patnáct příslušníků Národní gardy, desátník Mrocek byl jediným zahraničním účastníkem. „Soutěž probíhala v přátelské atmosféře. Řada vojáků se mezi sebou znala, například ze společného působení v zahraničních operacích. Samozřejmě byli tam favorité, ale žádnou rivalitu jsem nepociťoval. Naopak všichni se navzájem povzbuzovali a fandili si,“ odhalil Mrocek zákulisí závodu.

Díky účasti v soutěži získal český voják i nové přátele. „Měli jsme možnost seznámit se s americkou kulturou a zvyky, poznat jejich rodinný život. Jako poděkování za jejich pohostinnost jsme s českými kolegy uvařili klasický český guláš s domácími knedlíky, který jim moc chutnal,“ uzavřel s úsměvem desátník Lukáš Mrocek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo zahraničí: Ministr Petříček na jednání v Bruselu

16:11 Ministerstvo zahraničí: Ministr Petříček na jednání v Bruselu

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček povede českou delegaci na zasedání Rady EU pro zahraniční v…