Armáda ČR: Strakoničtí vojáci a záložníci z Ostravy trénovali pohyb v horském terénu i záchranu osob

1. 3. 2019 22:22

Příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic absolvovali tento týden v Krkonoších výcvik v přesunech na sněhu a ledu. Zlepšili si nejen své lyžařské schopnosti, ale učili se také, jak se bezpečně pohybovat v horách, předvídat lavinové nebezpečí nebo zachránit člověka zasypaného lavinou. Zimní přežití procvičovali i příslušníci Aktivní zálohy KVV Ostrava.

Armáda ČR: Strakoničtí vojáci a záložníci z Ostravy trénovali pohyb v horském terénu i záchranu osob
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Kurz speciální tělesné přípravy si kladl za cíl také připravit budoucí instruktory. „Chtěli jsme vytipovat vojáky, kteří mají předpoklady, aby se stali instruktory a mohli vést výcvik v přesunech na sněhu a ledu. Zároveň jsme chtěli vybrat lidi do týmu, který by reprezentoval náš útvar na armádním mistrovství v zimním přírodním víceboji Winter Survival,“ vysvětlil velitel kurzu kapitán Jiří Konečný.

Program výcviku byl skutečně nabitý. Vojáci se zdokonalovali nejen v lyžařských a sjezdových technikách a přesunech na skialpinistických lyžích a sněžnicích, ale osvojovali si hlavně zásady bezpečného pohybu v horském terénu. Znamená to plánovat přesuny, předvídat lavinové nebezpečí a znát základy meteorologie. Vojáci například zkoušeli různé metody, pomocí kterých se určuje stabilita sněhové pokrývky na svahu.

Smrt čeká pod lavinou 18 minut

Účastníci kurzu také nacvičovali, jak postupovat při záchraně člověka z laviny. Používali při tom lavinový vyhledávač, lavinovou sondu a lopatu. Mezi skialpinisty se pro odlehčení těmto pomůckám přezdívá svatá trojice.

„Je to stres. Kolem tebe jen sníh a ty si uvědomuješ, jak ti utíká čas. S každou další minutou se snižuje pravděpodobnost, že zasypaný člověk přežije,“ popsal kapitán Konečný pocity těch, kteří se snaží zachránit lidi z laviny. Připomněl tím neúprosnou statistiku, že mezi 18 a 35 minutami po zasypání lavinou dochází na křivce přežití k takzvanému zlomu smrti. Během této doby zasypaní bez vzduchové kapsy umírají v důsledku udušení. Šance na přežití je 30 procent. Po 35 minutách přežívají jen zasypaní se vzduchovou kapsou.

Přenocovali ve sněhovém záhrabu

Vojáci si na vlastní kůži vyzkoušeli i to, jak se cítí člověk pod lavinou. Procvičovali dále první pomoc a transport raněného. Nocovali ve vlastnoručně vybudovaném sněhovém záhrabu. Nacvičovali i přesun družstva na ledovci, včetně vytváření jistících stanovišť.

Výcvik v neposlední řadě prověřil fyzickou a psychickou odolnost vojáků. „Na instruktory přesunů na sněhu a ledu jsou kladeny vysoké nároky. Kromě širokých teoretických znalostí a praktických dovedností musí být schopni vést výcvik v souladu se stanovenými metodickými a didaktickými zásadami. Přesto si myslím, že máme několik nadějných adeptů pro získání instruktorského oprávnění,“ zhodnotil zástupce velitele kurzu rotmistr Radek Kulhánek.

Zimní přežití absolvovali i ostravští záložníci

Ve stejném termínu proběhl v Krkonoších také výcvik ve speciální tělesné přípravě příslušníků Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Ostrava. Základy orientace v terénu, práce v týmu, znalosti o lavinovém nebezpečí a poskytnutí první pomoci - všechny tyto potřebné informace vojákům předávali instruktoři ze 73. tankového praporu z Přáslavic. Zimní přežití probíhalo pod taktickým námětem, jehož hlavním cílem bylo patrolování v horském terénu, zaujetí a střežení zájmového objektu v oblasti plnění operace.

Pro ostravské záložníky to bylo již šesté cvičení v horském terénu. Při přesunech ve ztížených klimatických podmínkách, improvizovaném slaňování, transportu raněného, budování zahrabu nebo nočním bivakování, byly výhodou zkušenosti dlouholetých matadorů jednotky.

„Podobná cvičení prověří práci v týmu, ale také fyzickou a psychickou připravenost vojáků. Každým rokem získáváme nové zkušenosti, tentokrát jsme nově trénovali záchranu z laviny. Věřím, že do budoucna zvládneme také přesuny na skialpech. Letošního cvičení v Krkonoších se zúčastnilo několik nováčků, kteří se rychle aklimatizovali a mohli být plnohodnotnými členy svých družstev," řekl ke cvičení velitel čety poručík Lukáš Gola.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povodí Moravy: Návrh záplavového území a aktivních zón toku Merta

21:14 Povodí Moravy: Návrh záplavového území a aktivních zón toku Merta

Pro lepší a účelnější zvládání povodní a omezení ztrát na lidských životech, zdraví a majetku a násl…