Armáda ČR: Vojáci 7. brigády si prohlédli výrobu tatrovek, vyzkoušeli si i jízdu na polygonu

06.07.2020 10:24

Třicet vojáků – řidičů - z velitelství a praporů 7. mechanizované brigády navštívilo 30. června výrobní závod kopřivnické Tatry. Zážitkem byla nejen prohlídka závodu, ale především možnost se vozidly svézt spolu s nejlepšími testovacími řidiči.

Armáda ČR: Vojáci 7. brigády si prohlédli výrobu tatrovek, vyzkoušeli si i jízdu na polygonu
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.
reklama

Tatrovky jsou v Armádě ČR nejobvyklejším typem nákladního vozidla a jen u 7. mechanizované brigády jich jsou více než tři stovky. Nejčastěji jde o T810 a T815 s korbou a plachtou jako univerzální prostředky přepravy, cisterny na vodu či palivo, přepravníky kontejnerů Multilift, jeřáby či tahače.

Vojáci se během přednášky dozvěděli nejen o autech jim známých, ale i o platformách vozidel Tatra a vozech, které jsou teprve ve vývoji. Prohlédli si také již motorem osazené a pojízdné tatrovácké podvozky 6x6 pro vozidla Titus.

Dvaašedesát těchto kolových obrněných vozidel by armáda měla dostat v letech 2022 a 2023. Titusy nahradí zastaralou techniku a budou jimi vybaveny jednotky 4. brigádního úkolového uskupení. „Jejich plně řízená přední i zadní náprava upoutala okamžitě naši pozornost – velkému a těžkému vozidlu propůjčuje při řízení hbitost a celkově dobré jízdní vlastnosti,“ prozradil desátník Vladimír Jaroň ze 71. mechanizovaného praporu Hranice.

V kabině dakarského speciálu s Tomášem Tomečkem

V závěru návštěvy si vojáci vyzkoušeli jízdu na kopřivnickém polygonu ve vojenských i civilních verzích tatrovek jako spolujezdci. Nadrotmistr Tomáš Drábek, stejně jako mnozí další, usedl do dakarského speciálu i s jeho řidičem, Tomášem Tomečkem, který jezdí závod po původní trase v Senegalu. „Byl to vrcholný zážitek, adrenalin, vidíte jak to má v ruce… Ten chlap je opravdu jiný „level.“

Vojáci si ze svých projížděk pochvalovali nejčastěji výkon novějších motorů nebo automatickou převodovku. Desátník Vladimír Jaroň vysvětlil: „Výkonu obzvláště v těžkém terénu není nikdy dost, automatika usnadní práci a pomůže snáze zvládnout náročné situace.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SFŽP: Do finále soutěže Adapterra Awards jde 21 nejlepších projektů

22:02 SFŽP: Do finále soutěže Adapterra Awards jde 21 nejlepších projektů

Hlasování v soutěži Adapterra Awards o nejlepší nápad, jak připravit česká města a krajinu na proje…