Armáda ČR: Vojáci, kteří se vrátili z mise v Iráku, předali Barborce výtěžek sbírky

13.02.2018 14:26

Zpět do vlasti se vrátili vojáci a vojenští policisté, kteří po dobu šesti měsíců plnili úkoly na území Iráku. Na kbelském letišti je přivítali náčelník Vojenské policie brigádní generál Pavel Kříž, plukovník gšt. Petr Vohralík za Společné operační centrum MO a velitel 21. základny taktického letectva plukovník gšt. Petr Tománek.

Armáda ČR: Vojáci, kteří se vrátili z mise v Iráku, předali Barborce výtěžek sbírky
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.
reklama

Čtyři vojenští policisté se v Bagdádu, na italské základně Camp Dublin, podíleli v rámci italského kontingentu na výcviku iráckých bezpečnostních sil. 1. výcviková jednotka Vojenské policie (1. VJVP-I) se zaměřila na výuku základních policejních činností v oblasti střelecké, taktické a zdravotnické.

„Italští kolegové působí v rámci irácké Federální policejní akademie dlouhodobě, ale nás oslovili až nyní. Jsem rád, že se po nelehkém začátku podařilo českým vojenským policistům etablovat do jednotky, uvedl velitel 1. VJVP-I podplukovník Petr Němec z Hlavního velitelství Vojenské policie.

Vojáci si získali respekt a uznání

Podle jeho slov si Češi postupně získali velký respekt a uznání za svoji všestrannost a znalosti. V průběhu působení první výcvikové jednotky v Iráku také byly zodpovězeny otázky, co se do budoucna od české strany očekává a jací vojenští policisté z hlediska dalšího působení při plnění poradenské a výcvikové činnosti mají být vybíráni.

Spolupráce České republiky s Irákem je zaměřena na výcvik a poradenství bezpečnostních složek a institucí. S instruktory Vojenské policie přiletělo i šest dalších vojenských policistů, kteří se podíleli na ochraně osob 4. leteckého poradního týmu (4. LPT). Čeští vojáci z 21. základny taktického letectva, jejichž úkolem je výcvik zdejších pilotů na letounech L-159, působí v Iráku od srpna 2016.

Sbírkou pomohli Barborce

Příslušníci 4. LPT se stejně tak jako jejich předchůdci ve 3. leteckém poradním týmu rozhodli vyhlásit sbírku a ulehčit život někomu, kdo to opravdu potřebuje. Tentokrát vybrali desetiletou Barborku, jejíž život sužuje dětská mozková obrna.

„Jsem velmi rád, že výtěžkem naší společné sbírky můžeme pomoci rodině malé Barborky a snad i trošku ulehčit její situaci. Ochota, s jakou se příslušníci 4. LPT do sbírky zapojili, ukazuje, že i v náročných podmínkách zahraniční mise dovedou myslet na druhé a není jim lhostejný jejich osud," vyjádřil velitel 4. LPT major Jan Přibyl.

Výtěžek sbírky, do které se samozřejmě zapojili i vojenští policisté, byl rodičům Barborky předán ihned po příletu z Iráku. Příspěvek by jí měl pokrýt zhruba roční lázeňskou péči, kdy bude absolvovat krátkodobé, ale častější pobyty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

DPP: Připojte se k úklidům v okolí stanic metra linky B

15:16 DPP: Připojte se k úklidům v okolí stanic metra linky B

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) se letos připojil k celorepublikové iniciativě Ukliďme Česko akcí…