Armáda ČR zavádí pistole CZ P-10 C, vojáci si novinku pochvalují

22.03.2023 22:11 | Tisková zpráva

Vojáci 4. brigády rychlého nasazení, 43. výsadkový pluk nebo 102. průzkumný prapor. Ti všichni už cvičí s novými pistolemi CZ P-10 C, které v české armádě postupně nahrazují starší CZ 75 SP-01 PHANTOM.

Armáda ČR zavádí pistole CZ P-10 C, vojáci si novinku pochvalují
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Rámcovou smlouvu na dodávku více než 20 tisíc kusů podepsalo Ministerstvo obrany v roce 2020, o další tisíce pistolí CZ P-10 C se celkový počet navýšil podpisem dodatku loni v březnu.

„Nové pistole P-10 C jsou pro nás skvělou volbou,“ chválí si je velitel 41. mechanizovaného praporu podplukovník Jiří Pazděra. Zbraň je podle něj kompaktnější než dosud používaný PHANTOM a snadněji se ovládá. „Trénujeme s nimi pravidelně a mohu říct, že díky lepší ergonomii jsou velmi pohodlné při držení a dobře se s nimi střílí. Velkým plusem je jejich kompaktní velikost a kapacita zásobníku, kam se vejde 15 nábojů. Určitě jde o moderní pistole, které představují generační posun,“ vysvětluje.

Pistole P-10 C byly vyvinuty Českou zbrojovkou Uherský Brod a jsou součástí série P-10. Vynikají kromě jiného svou odolností, moderními bezpečnostními prvky, rychlým a intuitivním zamířením a rozměry vhodnými i pro skryté nošení. Dobré hodnocení zbraň dostává nejen od uživatelů v armádě, ale i v civilu. CZ P-10 C byl mimochodem prestižním americkým magazínem Guns&Ammo vyhlášen Pistolí roku 2017.

Verzí P-10 C už jsou v Armádě ČR vyzbrojené například 4. brigáda rychlého nasazení 41. a 42. mechanizovaný prapor, 44. lehký motorizovaný prapor nebo 74. mechanizovaný prapor Bučovice. Verzí s tlumičem pak 43. výsadkový pluk a 102. průzkumný prapor. V dubnu obdrží další kusy 7. mechanizovaná brigáda nebo 73. tankový prapor Přáslavice.

Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

98%
2%
hlasovalo: 38055 lidí

Letos k pozemním i vzdušným silám

Podle kapitána Jakuba Moravce, tiskového a informačního důstojníka Agentury logistiky, která zbraně distribuuje ve Štěpánově, se v letošním roce dostane i na další útvary pozemních a vzdušných sil. Bude mezi nimi 13. dělostřelecký pluk, 14. pluk logistické podpory, 15. ženijní pluk, 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany, 21. základna taktického letectva, 25. protiletadlový raketový pluk a další. Přezbrojení na nové pistole P-10 C by mělo být realizováno přibližně do dvou let.

Obměna za modernější ovšem neznamená vyřazení starších. CZ 75 SP-01 PHANTOM totiž stále dobře slouží a jsou ceněné pro svoji spolehlivost. „Takzvanými fantomy budou vyzbrojeny jednotky aktivní zálohy jednotlivých útvarů a krajských vojenských velitelství, kde nahradí morálně i technicky zastaralé pistole vz. 82 ještě z 80. let minulého století. Tyto zbraně už obdržely KVV Brno a Pardubice,“ doplňuje Moravec.

P-10 C na Rise of the Griffin

Nové pistole si v minulých dnech na cvičení Rise of the Griffin vyzkoušeli vojáci 41. mechanizovaného praporu Žatec. Po důkladném bezpečnostním školení, které mělo zajistit bezpečné a správné používání nových zbraní, se s nimi vojáci vydali do výcvikového prostoru Hradiště.

„Měli jsme je u sebe po celou dobu 12denního cvičení, takže jsme se s nimi seznámili opravdu důkladně. Každá zbraň má své specifické vlastnosti a za tuto poměrně dlouhou dobu jsme si mohli osahat každý detail,“ shodují se žatečtí.

  • Rámcovou smlouvu na pořízení ručních palných zbraní pro AČR podepsali 21. dubna 2020 náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic MO Lubor Koudelka a Ladislav Britaňák za Českou zbrojovku a. s. Smlouva s platností do roku 2025 umožňuje pořídit až 39 tisíc ručních zbraní, konkrétně více než 16 tisíc útočných pušek BREN 2, přes 21 tisíc pistolí CZ P-10, přes 1600 podvěsných granátometů CZ 805 G1, téměř 100 kusů PDW CZ.
  • 9. března 2022 pak Ministerstvo obrany uzavřelo s Českou zbrojovkou Group SE dodatek k této rámcové dohodě. Finanční rámec byl navýšen o 1, 18 mld. Kč bez DPH a dodatek umožňuje pořízení především dalších útočných pušek CZ BREN 2 a pistolí CZ P-10 C podle potřeb Armády České republiky v co nejkratším možném čase, a to v řádu tisíců kusů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČOI zajistila na tržnici Hatě padělky za více než 10 milionů korun

16:44 ČOI zajistila na tržnici Hatě padělky za více než 10 milionů korun

Česká obchodní inspekce Jihomoravského a Zlínského kraje uskutečnila na konci května mimořádnou kont…