Armáda darovala nepotřebnou munici Iráku

19. 3. 2016 21:11

Dnes odpoledne odletěl z pardubického letiště poslední z šesti letounů C-17 Globemaster, které v uplynulých dvou týdnech uskutečnily přepravu zbrojního materiálu. Jde o další etapu v darování munice do Iráku, kterou na svém zasedání schválila vláda letos v lednu. Vyjádřila tak vůli vyjít vstříc žádosti irácké vlády a kurdské regionální vlády o pomoc iráckým ozbrojeným silám a bojujícím Kurdům.

Armáda darovala nepotřebnou munici Iráku
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Muniční sklad

Všechny letouny směřovaly do Bagdádu a Erbílu. Bylo jimi přepraveno celkem 60 leteckých palet se 6600 kusy samopalů a více než sedmi milióny nábojů. „Jsme aktivním členem mezinárodní koalice proti Daesh. Samopaly a munice jsou vedle prodeje letounů L-159 do Iráku naším dalším významným příspěvkem v boji s islamisty,“ konstatoval ministr obrany ČR Martin Stropnický.

Nepotřebná munice byla z Pardubic na Blízký východ odesílána už v předchozích letech. „Jedná se o skladové zásoby, pro které Armáda ČR neměla využití, zatímco pro bojovníky s Islámským státem jde o vítanou pomoc,“ doplnil náčelník Generálního štábu Armády ČR generálporučík Josef Bečvář. Česká republika tak stejně jako ostatní členové NATO přispívá k boji proti islámským bojovníkům a dalším formám terorismu.

Paletizace zbrojního materiálu byla u každého letu provedena s předstihem jednoho až dvou dnů. Speciální nakládací skupinou americké armády bylo provedeno bezpečné naložení materiálu. To zahrnuje přesné uložení, zvážení, řádné zabalení, označení a evidenci obsahu každé jednotlivé palety. Na přepravě a nakládce do letounů se podíleli příslušníci Správy letiště Pardubice a vojáci s automobilní technikou 14. pluku logistické podpory. Organizačně byla akce zajištěna Agenturou logistiky a Vojenskou policií.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Estonským podnikatelům poradil CzechInvest se vstupem na český trh

22:30 Estonským podnikatelům poradil CzechInvest se vstupem na český trh

V estonském hlavním městě Tallinu, na půdě Estonské hospodářské komory, se ve středu 13. prosince 20…