Arnika: Praha se přehřívá a podle Metropolitního plánu bude ještě hůř

22.06.2018 10:59 | Zprávy

Českou republiku sužují vedra a pobyt v Praze se stává nesnesitelný. Podle klimatologů budou extrémy pokračovat. Klima[i] by pomohly zlepšit stromy, vodní plochy a pásy zeleně. Aktuální návrh Metropolitního plánu jde ale opačným směrem.

Arnika: Praha se přehřívá a podle Metropolitního plánu bude ještě hůř
Foto: Richard Beneš
Popisek: Arnika

Parky a zahrádkové osady zbavuje ochrany před zástavbou, ruší pásy izolační vegetace a drobnější zelené plochy vymezuje jako zastavitelné pozemky. Arnika spolu s odborníky varuje, že pokud se Praha na horko a sucho nepřipraví pomocí územního plánu nyní, nemusí se se změnou klimatu už nikdy vyrovnat.

„Z průzkumů veřejného mínění už dlouho víme, že lidé jsou šťastnější ve městech, které dbají na klimatické pohodlí. To zahrnuje nejen dostatek trávy, stromů, parků, kašen a pítek s pitnou vodou. Mnohem více jde o koncepční uvažování, díky němuž se město na jedné straně zahušťuje, aby v jiných částech městského prostoru zbylo místo na nerušenou relaxaci a třeba i novou divočinu,” komentuje situaci Mgr. Jan Skalík z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

V centru s hustou dopravou a nedostatkem stromů, kde se vybetonovaná a vyasfaltovaná území rozpalují, je mnohem vyšší teplota než na okrajích města. Nejhůře na tom bývají území, jako je Masarykovo nádraží. Metropolitní plán však lidem, kteří v okolí bydlí nebo pracují, úlevu nepřinese. Naopak dovoluje každý volný kus zalít dalším betonem, aniž by vymezil plochy pro parky. Stejně jako jinde v metropoli.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Jablonec zahřívá teplo již ze šesté kogenerační jednotky

19:34 ČEZ: Jablonec zahřívá teplo již ze šesté kogenerační jednotky

Teplo z nové kogenerační jednotky v Mechové ulici, která zároveň dodává do sítě elektřinu, už proudí…