Arnika: Toxickým látkám z elektroniky a vybavení jsme vystaveni doma i v kancelářích

28.11.2018 15:13 | Zprávy

Arnika nechala zanalyzovat prach z patnácti budov na přítomnost dvou typů zpomalovačů hoření – z vnitřního vybavení a elektroniky. Karcinogenním látkám na bázi fosforu z vnitřního vybavení se lidé nevyhnou v kancelářích, na úřadech, ani v domácnostech.

Arnika: Toxickým látkám z elektroniky a vybavení jsme vystaveni doma i v kancelářích
Foto: Richard Beneš
Popisek: Arnika

Vyšší hodnoty neurotoxických jedů na bázi bromu z elektroniky se našly především v místnostech s velkým množstvím počítačů. „Z výsledků analýzy jsme zjistili, že toxickým zpomalovačům hoření jsme vystaveni permanentně a riziko zdravotních potíží se tím zvyšuje. Při požáru vznikají dokonce toxičtější látky, které mohou vyvolat akutní otravu. Zákonodárci a výrobci by se měli společně zamyslet nad tím, kde mají tato protipožární opatření skutečně smysl a kde se bez nich obejdeme,“ shrnuje Jitka Straková z Arniky.

Zpomalovače hoření na bázi fosforu[i] výrobci přidávají do čalounění nábytku, stavebního materiálu a podlahových krytin. Využívají se teprve krátkou dobu a u některých z nich byly prokázány karcinogenní účinky.

Bromované zpomalovače hoření[ii] pochází zejména z elektroniky. U některých bylo prokázáno, že narušují imunitu a hormonální systém, způsobují neplodnost a jsou spojené se sníženou inteligencí a soustředěním u malých dětí. Řada z nich byla před více než deseti lety zakázána, postupně je však nahradily alternativy, které jsou také předmětem diskusí.

„Vědecká komunita nad dopady nových typů zpomalovačů hoření na životní prostředí i zdraví člověka stále bádá a u řady z nich začíná objevovat podobně problematické vlastnosti jako u zpomalovačů již dříve zakázaných nebo omezených. Tyto látky jsou ve zkoumaných bytech a pracovních prostorách prakticky plošně přítomné. To dokazuje, že jsou v hojné míře používány látky, o nichž není k dispozici dostatek informací,“ upozorňuje nezávislá expertka Alice Dvorská.

Arnika odebrala vzorky prachu z patnácti pražských budov. Mezi nimi byly domácnosti, kanceláře, úřady, učebny a studia rádií. Prach nechala zanalyzovat v laboratořích Vysoké školy chemicko-technologické.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Šedá ekonomika

Jak jste s šedou ekonomikou bojovali vy nebo to nepovažujete za něco, co je třeba řešit? A k tomu komplikování života podnikatelů, nemyslíte, že hlavně pro ty menší podnikatele byla dost rána pod pás, když jste jim zrovna Vy zvýšili odvody, a to dost drasticky? Podpoříte teď ANO, které je chce sníži...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Čáslavští stíhači už Gripeny natankují i při nočních letech

16:08 Armáda ČR: Čáslavští stíhači už Gripeny natankují i při nočních letech

Většina pilotů 211. taktické letky z Čáslavi už dokáže dotankovat JAS-39 Gripen i během letu v noci,…