Arnika opakovaně vyzývá k zastavení perzekucí v Bělorusku

09.10.2020 18:44

Ke třinácti dnům vězení byla včera odsouzena Marina Dubina z významné organizace Ekodom (1), která v zemi bojuje proti výstavbě jaderné elektrárny. Arnika opět vyzývá běloruské úřady k zastavení perzekucí (2) a obrací se na mezinárodní a mezivládní organizace, aby nejen případ Mariny Dubiny sledovaly a zasadily se o propuštění aktivistky na svobodu.

Arnika opakovaně vyzývá k zastavení perzekucí v Bělorusku
Foto: Richard Beneš
Popisek: Arnika
reklama

„Běloruské protijaderné hnutí vedené Ekodomem bylo jedním z nejsilnějších projevů občanského protestu v uplynulé dekádě. Režim nyní využívá situace v době masivních protestů proti zfalšování výsledků prezidentských voleb k vyřizování účtů se svými kritiky a jakkoliv nepohodlnými osobami,“ říká předseda sdružení Arnika a vedoucí Centra pro podporu občanů Martin Skalský.

Stát ekologické aktivisty perzekuoval dlouhodobě, jak potvrdilo prošetřování Compliance Committee mezinárodní Aarhuské úmluvy. Běloruská policie a soudy nyní masově trestají občany za účast v „nepovolených“ protirežimních demonstracích, což je podle tamních zákonů trestným činem. Na základě smyšleného obvinění byla na pět dní zadržena významná aktivistka a zakladatelka Ekodom Irina Sukhy (3).

Marina Dubina byla obviněna za účast na nepovolené demonstraci v Minsku z 23. září i přes svědectví a důkazy potvrzující, že tou dobou byla v Brestu. Policie následně přepsala datum v protokolu na 23. srpna. Dubina svou účast na srpnové demonstraci nepopírá, avšak přes nedostatek důkazů a mnohým nesrovnalostem ji soud odsoudil k pobytu ve vězení. Propuštěna má být v pondělí 19. října.

Pro více informací prosím kontaktujte Markétu Dosoudilovou (PR zahraničních projektů: marketa.dosoudilova@arnika.org, +420 776 669 009).

Poznámky:

1) Ecohome-ngo.by: Marina Dubina is arrested for 13 days ZDE

2) Arnika.org: V Bělorusku probíhá zatýkání ekologických aktivistek. Arnika vyzývá k zastavení perzekucí ZDE

3) Arnika.org: Nahodile zadržena, po 5 dnech propuštěna: Ekoaktivistka Irina Sukhy strávila téměř týden ve vazbě kvůli účasti na poklidném protestu ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ombudsman ukončil šetření dvou kauz z oblasti stavebního práva

22:33 Ombudsman ukončil šetření dvou kauz z oblasti stavebního práva

Ombudsman vedl dvě samostatná šetření, jejichž předmětem byly postupy obecných stavebních úřadů ve S…