Asociace cestovních kanceláří ČR hlásí, že se turistická sezóna úspěšně rozbíhá

01.06.2021 22:33

Asociace cestovních kanceláří České republiky i oficiální státní informační zdroje mají zcela jiná čísla, než jak pro server seznamzpravy.cz uvedl Jiří Jelínek ze skupiny DER Touristik EE, pod kterou patří i Exim Tours a Fischer.

Asociace cestovních kanceláří ČR hlásí, že se turistická sezóna úspěšně rozbíhá
Foto: ackcr.cz
Popisek: Asociace cestovních kanceláří ČR - logo

„Naše organizace sdružuje od těch nejmenších až po největší cestovní kanceláře. V žádném případě se nedomníváme, že aktuální situace na trhu, kdy se v celém světě postupně rozvolňuje, masivně očkuje a začíná cestovat, měla mít za následek úpadek několika set českých cestovních kanceláří.“ uvádí Ladislav Havel, předseda představenstva Asociace cestovních kanceláří České republiky a doplňuje: „Myslím, že autor výroku čerpal z nesprávných zdrojů, protože uvádí, že zkrachovalo více než 200 subjektů, ale to není aktuálně reálná situace. V letošním roce k dnešnímu datu zkrachovaly pouze 4 cestovní kanceláře, což není vyšší číslo než v letech před pandemií.“

V roce 2020 bylo na trhu aktivních 825 cestovních kanceláří. V souvislosti s pandemií covidu a restrikcím v cestování, které pandemie přinesla, je jich nyní aktivních 637. Část cestovních kanceláří však v době, kdy nebylo možné cestovat, svoji koncesi pozastavila a funguje třeba jako cestovní agentura.

„Domnívám se, že případné problémy se netýkají jenom malých cestovních kanceláří, které se naopak dokáží velmi rychle adaptovat na nové podnikatelské prostředí a situaci na trhu, ale také těch velkých, což ukázal krach největší evropské cestovní kanceláře Thomas Cook“ vysvětluje Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří České republiky. Zároveň také upozorňuje: „Je to vždy pouze volba klienta, zda si vybere velkou cestovní kancelář nebo naopak tu malou, s individuálním přístupem a s úzkou specializací. Velikost není sama o sobě zárukou kvality.“

Základní podmínkou pro legální existenci cestovní kancelář je nezbytné zákonné pojištění pro případ úpadku. Pokud by k úpadku došlo, pak se o turisty, kteří budou v zahraničí, postará pojišťovna, u které je cestovní kancelář pojištěna a ta následný návrat klientů zpět do České republiky zajistí. Klient tak nehradí žádné náklady spojené s návratem. Pojišťovna také řeší finanční nároky klientů, kteří na svou dovolenou třeba vůbec neodjedou.

V loňském roce, kdy nebylo možné cestovat, začal platit zákon č. 185/2020, kdy cestovní kanceláře měly možnost místo vrácení peněz za zájezdy, které kvůli pandemii a ochranným opatřením musely zrušit, vystavit poukazy. Bylo možné se dohodnout i na posunu termínu odjezdu na dovolenou. Aktuální situace ukazuje, že více než 85 procent klientů, kteří využili tuto možnost, se chystá v letošním roce skutečně vycestovat na zahraniční dovolenou a již je v kontaktu se svojí cestovní kanceláří či zprostředkovatelskou agenturou, aby si vybralo svůj letošní zájezd.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MPO: Rok od uzavření první dohody dosáhla ČD Cargo úspory energie 28 827 MWh

22:23 MPO: Rok od uzavření první dohody dosáhla ČD Cargo úspory energie 28 827 MWh

Společnost ČD Cargo jako jedna z prvních navázala spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu v ob…