Asociace exportérů: Lepšímu přebytku pomohlo výraznější zpomalení importu

08.11.2016 12:35

Podle dnes zveřejněných čísel skončila v září bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách přebytkem 21,0 mld. Kč., který byl meziročně o 5,0 mld. Kč vyšší. Vývoz meziročně klesl o 1,6 % (na 285,7 mld. Kč) a dovoz o 3,1 % (na 264,7 mld. Kč).

Asociace exportérů: Lepšímu přebytku pomohlo výraznější zpomalení importu
Foto: Asociace exportérů
Popisek: Asociace exportérů, logo
reklama

Zářijový přebytek je sice vyšší než v loňském roce, nicméně není to dáno větší výkoností českého exportu. Ten totiž naopak meziročně klesl o 1,6 %, což v objemu představuje necelé 4 mld. Kč. Není to výrazný pokles, nicméně určité varování, za kterým stojí například pouze nepatrný růst vývozu dopravních prostředků o 100 milionů korun. Přitom právě toto odvětví je tradičním tahounem českého exportu. Hlavní příčinu menšího vývozu v meziročním srovnání je třeba hledat v katastrofálním nedostatku pracovních sil v ČR, kde jich tč. odhadem chybí přibližně 160 000.

Lepšímu přebytku tak ve finále pomohl slabší dovoz, který klesl meziročně o 3,1 %, což v objemu znamená zboží za 8,5 mld. Kč. Snížil se především deficit obchodu s chemickými výrobky (o 1,3 mld. Kč) a minerálními palivy (o 0,8 mld. Kč).

I přes nepříliš povzbudivá zářijová čísla se do dalších měsíců díváme s mírným optimismem a to především s ohledem na dobrá čísla Indexu nákupních manažerů nejenom v Česku, ale také především na klíčovém německém trhu. Dobrá čísla přináší také německý Ifo index. Do karet českým exportérům nahrává také optimismus konjukturálního průzkumu. První odhady pro konec roku říkají, že bilance ZO by měla být lepší než v roce 2015. O ev. překonání loňského exportu se rozhodne až na cílové pásce tohoto roku.

Otto Daněk
místopředseda Asociace exportérů

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů: Zemřel předseda SVOL František Kučera

22:11 Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů: Zemřel předseda SVOL František Kučera

SVOL s hlubokým zármutkem oznamuje, že Ing. František Kučera 16. října 2020 náhle zemřel. Ztratili j…