Asociace krajů ČR: Dotace na pořízení dezinfekčních prostředků pro veřejnou dopravu vítáme

12.03.2020 17:11

Lepší ochranu řidičů i cestujících před nákazou koronavirem v regionální veřejné dopravě má zajistit nový dotační program, který včera spustilo Ministerstvo dopravy ČR (MD ČR).

Asociace krajů ČR: Dotace na pořízení dezinfekčních prostředků pro veřejnou dopravu vítáme
Foto: Asociace krajů ČR
Popisek: Asociace krajů ČR
reklama

Finance, jež budou moci čerpat kraje a města s významnou městskou hromadnou dopravou, jsou určeny na pořízení technických chemických prostředků k dezinfekci vozidel, na osobní chemii k dezinfekci řidičů a obsluhujícího personálu i na ochranné pomůcky. Podle 1. místopředsedy Rady Asociace krajů a hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka kraje možnost získat dotace velmi oceňují a připraví veškeré podklady k úspěšnému čerpání finančních prostředků. Využijí ale také nabídku MD ČR k zprostředkování dodavatele dezinfekce a zajištění ochranných pomůcek od Ministerstva zdravotnictví ČR.

„O vyhlášení nového dotačního programu, který reaguje na nutnost zabránit šíření nákazy koronavirem, jsme byli informování na dnešním jednání se zástupci ministerstva dopravy. Vítáme jej především proto, že pomůže zvýšit ochranu řidičů a cestujících před nákazou a zajistí bezproblémové pokračování provozu. V rámci dotačního programu bude rozdělena částka 80 milionů korun 14 krajům včetně hlavního města Prahy, městům a obcím, jež mají významně rozvinutou městskou hromadnou dopravu. Dalších 20 milionů ministerstvo rozdělí mezi dopravce v objednávce MD ČR. Kraje ani obce přitom nemusí řešit žádnou finanční spoluúčast. Hlavním partnerem pro rozdělování dotací budou kraje, které by měly následně finance poskytnout na jedné straně svým dopravcům zajišťujícím regionální dopravní obslužnost, na druhé straně městům a obcím, jež se v regionu podílejí zásadní měrou na zajištění městské dopravy. Kraje pak následně řádně doloží ministerstvu, na jaké dezinfekční prostředky a pomůcky byly peníze použity,“ vysvětlil Jiří Běhounek.

Podmínkou úspěšného čerpání peněz je, aby kraje do 13. března sdělily ministerstvu počet přepravených cestujících v regionální dopravě a městské hromadné dopravě v závazku veřejné služby za rok 2018. „Na základě toho pak bude rozděleno 80 milionů korun mezi kraje, které následně přerozdělí poskytnuté finance svým dopravcům, městům a obcím zahrnutým do součtu přepravovaných osob. Dotaci by kraje mohly obdržet už do konce března, peníze by pak měly být schopny přerozdělit do 30. dubna 2020,“ upřesnil Martin Půta, hejtman Libereckého kraje a předseda Komise pro dopravu Asociace krajů ČR.

Ministerstvo dopravy rovněž krajům nabídlo, že v případě nedostatku dezinfekčních prostředků je připraveno zprostředkovat dodavatele, u kterých si zamluvilo dostatečnou kapacitu těchto komodit. A pokud se jedná o ochranné prostředky, například roušky, jejich přesně určený objem by se nárokoval na ministerstvu zdravotnictví.

Asociace krajů České republiky je otevřenou zájmovou nestranickou a nevládní organizací, která byla založena na základě zákonů České republiky. Členy Asociace krajů jsou všechny regiony České republiky, včetně hlavního města Prahy, která je ze zákona současně obcí i regionem. Asociace je názorovou platformou, která si klade za prvořadý cíl hájit a prosazovat společné zájmy krajů. Základním a společným zájmem krajů je péče o všestranný rozvoj území a o potřeby občanů v něm žijících. Více ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihočeské nemocnice opět spouští testování samoplátců na testy PCR

17:11 Jihočeské nemocnice opět spouští testování samoplátců na testy PCR

Na základě výsledku jednání s MZČR začnou všechny okresní jihočeské nemocnice od pátku 29. 5. 2020 z…