Austrálie spustila příbojovou elektrárnu. Vyrábí elektřinu i vodu. Konec fotovoltaiky?

17.03.2015 18:49

Austrálie zahájila provoz první síťové vlnové elektrárny na světě, která kromě elektřiny vyrábí v přidruženém odsolovacím zařízení také pitnou vodu. Pilotní projekt společnosti Carnegie Wave Energy Ltd. (CWE) se nachází u pobřeží spolkového státu Západní Austrálie v blízkosti Garden Island a slouží k prokázání životaschopnosti a dalšímu vývoji nové ekologicky příznivé technologie CETO (nazvané podle starořecké bohyně moře Kétó).

Austrálie spustila příbojovou elektrárnu. Vyrábí elektřinu i vodu. Konec fotovoltaiky?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přívodní vidlice od elektrospotřebiče

Hlavní předností této technologie ve srovnání s fotovoltaickými a větrnými elektrárnami je stabilita, protože nepodléhá povětrnostním vlivům a elektřinu vyrábí nepřetržitě.

CETO platforma je výsledkem víc jak desetiletého úsilí, ale první návrhy pocházejí už z roku 1999. Na rozdíl od jiných pionýrských zařízení na výrobu energie z vln se nachází pod vodou, kde není na dohled ze břehu, a kde podle výrobce lépe odolává bouřím a korozi. Ze tří bójí typu CETO 5 byly dvě zprovozněny v únoru a třetí 12. března. Každá má výkon  240 kW, což odpovídá odběru asi tří tisíc domácností. Bóje jsou v hloubce 25 až 50 m propojeny s čerpadly, ležícími na dně. Nárazy vln roztáčejí turbíny čerpadel a ty pohánějí vodu potrubím pod mořským dnem do pobřežní vodní elektrárny.

Přímým napojením odsolovacího zařízení je minimalizována spotřeba energie a snížena produkce skleníkových plynů. CETO tak konkuruje dosavadnímu zastaralému a energeticky náročnému procesu přeměny mořské vody na pitnou. Na australském východním pobřeží, kde jsou běžná odsolovací zařízení instalována, údajně projde odsolovacím procesem 500 kilolitrů denně, což odpovídá téměř 1.000.000 tunám CO2 za rok. Nová vlnová elektrárna by měla zásobovat elektřinou a pitnou vodou největší australskou námořní základnu HMAS Stirling na Garden Island, oficiálním odběratelem se stalo ministerstvo obrany.

V budoucnu by nová technologie mohla pomoci snížit poměr uhlí v australském energetickém mixu, které je v něm v současnosti zastoupeno víc jak z poloviny. Finanční podporu v celkové výši přes 31 milionů amerických dolarů získal projekt z programů federální i spolkové vlády na rozvoj obnovitelných zdrojů, snížení emisí v ovzduší a inovací odsolovacích technologií.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policie: Třetí výročí iniciativy No More Ransom

16:34 Policie: Třetí výročí iniciativy No More Ransom

RANSOMWARE - přispěli jsme k úspoře 108 milionů dolarů!