Bilance ČMKBK: Na burzovním trhu nakupují energie dopravní podniky a teplárny

27.03.2017 12:12

Města, která si zajišťují energie na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKBK), nakupují často elektřinu a plyn také pro své městské organizace a společnosti. Existují však specifické případy městských společností, které si vzhledem k odlišným energetickým produktům nakupují elektřinu a plyn samostatně. Příkladem jsou dopravní podniky nebo teplárenské společnosti.

Bilance ČMKBK: Na burzovním trhu nakupují energie dopravní podniky a teplárny
Foto: cmkbk.cz
Popisek: Českomoravská komoditní burza Kladno - logo
reklama

Dopravnímu podniku města Pardubic, a.s., klesly díky tomu náklady na energie za několik posledních let o desítky procent. Loňským nákupem na ČMKBK si podnik zajistil cenu elektřiny pro letošní rok nižší o 30 procent, u plynu nižší o 37 procent. „Nakoupili jsme v extrémně dobrý čas. U plynu jsme docílili nejnižší ceny za dobu, kdy burza existuje. Vývoj cen pečlivě sledujeme," informoval loni v Pardubickém deníku ředitel podniku Tomáš Pelikán. Energie podle něj nakupuje podnik na burze od roku 2011 a úspory jsou každoročně milionové.

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou si zajišťuje dodávky silové elektřiny na ČMKBK od roku 2012. V roce 2014 se k němu připojil i Dopravní podnik města Ústí nad Labem. Při posledním společném nákupu na letošní rok se těmto dopravcům podařilo znovu významně ušetřit.

„Ústecké trolejbusy najedou více než 3,4 milionu kilometrů, při roční spotřebě cca 10 000 MWh a tímto způsobem nákupu silové elektřiny ušetříme nezanedbatelné finanční částky. Za silovou elektřinu zaplatíme cca o 2,4 mil. Kč méně,“ uvedl loni v dubnu na webových stránkách Dopravního podniku města Ústí nad Labem jeho výkonný ředitel Libor Turek.

Energie pro městskou firmu Q-byt Čelákovice, s.r.o., začalo město nakupovat v roce 2012. Společnosti, která má na starost městské tepelné hospodářství, to umožnilo zmírnit růst nákladů na teplo jak do městských bytů, tak ostatním organizacím města.

„Vzhledem k tomu, že historicky se ve městě nikdo nezabýval možností ušetřit na této komoditě, město na návrh dozorčí rady Q-bytu vstoupilo na komoditní burzu. A výsledek je až z říše snů. Čelákovice prokazatelně ušetří přes 5 milionů Kč,“ objevilo se tehdy ve Zpravodaji města Čelákovice.

Českomoravská komoditní burza Kladno vznikla v roce 1995 dle zákona č. 229/1992 Sb., o komoditních burzách a na základě státních povolení udělených Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zemědělství. Obchodování s energiemi organizuje ČMKBK v samostatné sekci Energetická burza od roku 2002, která je tak první energetickou burzou v České republice a největším energetickým burzovním trhem s dodávkami energií ve střední Evropě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MŽP: V pondělí startuje příjem žádostí do výzvy programu Podpory obnovy přirozených funkcí krajiny

16:51 MŽP: V pondělí startuje příjem žádostí do výzvy programu Podpory obnovy přirozených funkcí krajiny

Další adaptační opatření pro zmírnění dopadů klimatické změny na vodní, nelesní a lesní ekosystémy m…