Budou poslanci Evropského parlamentu podporovat důstojnou mzdu?

29.04.2014 15:30

Nevládní organizace NaZemi vyzvala kadidáty a kandidátky do Evropského parlamentu napříč politickým spektrem, aby po svém zvolení využili svůj mandát k prosazování důstojné mzdy pro pracující v oděvním průmyslu (1). Stalo se tak v rámci dlouhodobé mezinárodní kampaně Za důstojnou mzdu. Podporu kampani již vyjádřily Strana zelených, KSČM a Česká strana pirátská. Zároveň kampaň podpořili konkrétní kandidáti na poslance: Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), Ivan Bartoš (Česká strana pirátská), Tomáš Tožička (Česká pirátská strana), Kateřina Konečná (KSČM) a Zuzana Brzobohatá (ČSSD).

Budou poslanci Evropského parlamentu podporovat důstojnou mzdu?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

„Přestože právo na důstojnou mzdu je ukotveno ve Všeobecné deklaraci lidských práv a řadě dalších dokumentů, tak například jen v členských a kandidátských zemích EU jsou mzdy přibližně 2,5 milionů zaměstnanců oděvního sektoru pod hranicí rizika pádu do chudoby (2),“ uvedl Petr Mareš z neziskové organizace NaZemi, která se problematice pracovních podmínek v oděvním průmyslu dlouhodobě věnuje.„Vyzýváme proto kandidáty a kandidátky do evropského parlamentu, aby se po svém zvolení zasazovali o prosazení práva na důstojnou mzdu,“ doplnil Mareš.

„Zelení podporují iniciativu Za důstojnou mzdu, která přichází ve správný čas. Evropský parlament je totiž klíčovým místem pro ochranu a zvyšování sociálních standardů pro lidi na pracovním trhu v Evropě, stejně jako pro ty, kteří zpracovávají výrobky pro evropský trh,“ uvádí Ondřej Liška, předseda zelených.

„Kampaň podpořím. Lidé, kteří pracují mnohdy v otrockých podmínkách, musí mít nárok na adekvátní mzdu a pojištění. Spravedlivé ohodnocení práce je základ, sociální dumping zásadně odmítám,“ řekla Zuzana Brzobohatá, kandidátka sociálních demokratů do Evropského parlamentu.

„Domníváme se že, integrovaná Evropa má vlastní globální odpovědnost za prosazování hodnot míru, spravedlnosti, solidarity a lidských práv,“ uvedl tiskový mluvčí KSČM Robert Kvacskai.

Z nejnovějšího výzkumu provedeného organizacemi Clean Clothes Campaign a NaZemi mezi 50 evropskými oděvními značkami vyplývá, že žádná z dotazovaných společností není schopná dělníkům či dělnicím zajistit důstojnou mzdu (3). V důsledku toho lidé, kteří pro nás v zemích globálního Jihu šijí většinu našeho oblečení, nemají dostatek financí na pokrytí ani takových základních potřeb jako jsou jídlo, oblečení nebo bydlení.

„Moje náklady stále rostou,“ říká Lili, dělnice z kambodžské továrny. „A to si vaříme všichni společně a jíme dohromady v malé místnosti, abychom utratili co nejméně peněz, protože stále musíme myslet na to, jestli budeme schopní poslat peníze našim rodinám na venkov,“ doplňuje. V zemi je minimální mzda 72.64 euro, což však představuje pouze 25 % z 285.83 euro stanovených pro Kambodžu aliancí Asia Floor Wage Alliance jako důstojná mzda.

Oděvní průmysl v současnosti zaměstnává 15 milionů obyvatel Asie a 4 miliony obyvatel Evropy. Tito lidé vyrábějí většinu oděvů na světě. Přestože je nejvíce oblečení vyrobeno v Asii, řada členských zemí Evropské unie (např. Rumunsko, Bulharsko) a kandidátských zemí (např. Turecko, Makedonie) patří stále k významným producentům. V roce 2012 činil import oděvů a textilu do EU 90 miliard EUR. (4)

Poznámky:

(1) Mzdy v globálním oděvním průmyslu – výzva pro evropský parlement. Duben 2014.
(2) Eurostat: At-risk-of-poverty threshold
(3) Tailored Wages. Are the big brands paying the people who make our clothes enough to live on? ,
    The Clean Clothes Campaign, březen 2014
      Zúžená česká verze výzkumu: http://www.nazemi.cz/sites/default/files/mzdy_na_miru_nazemi2014.pdf
(4) European Apparel and Textile Confederation, Key figures (2012)

O kampani Za důstojnou mzdu

Kampaň Za důstojnou mzdu je celoevropská aktivita zaštítěná platformou Clean Clothes Campaign. V České republice ji koordinuje nevládní nezisková organizace NaZemi a probíhá zde v rámci dlouhodobé kampaně Ušili to na nás!

Důstojnou mzdu by si dělníci a dělnice měli vydělat za běžný 48hodinový pracovní týden bez přesčasů. Tato mzda by jim měla umožnit, aby žili důstojný život. Čili měli na jídlo, nájem, zdravotní péči, vzdělání. A rovněž aby si malou část peněz měli možnost uspořit na nepředvídatelné výdaje.

V Asii je v oděvním průmyslu zaměstnáno více než 15 milionů lidí. Vzhledem k tomu, že produkce z této oblasti představuje 60 % celosvětové výroby oděvů, využívá se při výpočtu důstojné mzdy metodika organizace Asia Floor Wage Alliance. Asia Floor Wage Alliance je mezinárodní aliance odborů a aktivistů za pracovní práva, kteří společně usilují o to, aby pracovníkům v oděvním průmyslu byla vyplácena důstojná mzda.

Metodiku Asia Floor Wage Alliance nelze jednoduše aplikovat v kontextu dalších regionů, protože řada předpokladů pro výpočet se zásadně liší (například výdaje za stravu nepředstavují polovinu všech příjmů, náklady na bydlení mohou představovat více než polovinu příjmu apod.) Clean Clothes Campaign proto
v současnosti jako člen této aliance pracuje se svými partnery na definici a metodice výpočtu důstojné mzdy i pro další regiony, kde se oblečení vyrábí. Uvažuje se i o způsobu kalkulace důstojné mzdy v oblasti Evropy.

O rozdílu mezi minimální a důstojnou mzdou nebo o tom, jak se důstojná mzda vypočítává, si můžete přečíst ve stručném infolistu či na webových stránkách organizace NaZemi: www.nazemi.cz/dustojnamzda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FNUSA bude mít vlastní zdravotní dopravní službu

14:21 FNUSA bude mít vlastní zdravotní dopravní službu

Do Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně dnes dorazilo pět nových sanitek. Důvodem je snaha „rozjet“ …