ČEZ: Energetici vysadili v Beskydech 1500 buků a jedlí

09.11.2019 9:45

Zaměstnanci Skupiny ČEZ vysadili v rámci svého dobrovolnického dne ve svazích pod vrcholem beskydské hory Smrčina zhruba tisícovku buků lesních a 500 jedlí bělokorých.

ČEZ: Energetici vysadili v Beskydech 1500 buků a jedlí
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ
reklama

 Energetici tím ukázali, že se podílejí na ochraně přírody nejen miliardami, které jdou do ekologických technologií nebo odsíření elektráren, ale také přímým zapojením aktivních zaměstnanců.

„Když jsem na intranetu zaregistrovala, že se chystá dobrovolnický den zaměřený na sázení stromů, neváhala jsem ani minutu a hned se přihlásila. Naše krásná příroda si pomoc opravdu zaslouží, už jen proto, abychom ji zachovali i pro naše děti a vnuky,“ řekla při kopání jamky pro další sazenici Ilona Mušálková, specialistka osvětlení ze společnosti ČEZ Energetické služby.

Výsadba stromů probíhala v Chráněné krajinné oblasti Beskydy pod taktovkou odborníků z ČSOP Salamandr. „Sazenice jsme vybrali v nedaleké lesní školce v Košařiskách. Je to spíše menší školka, kde se ale mladým stromům věnují opravdu profesionálně a navíc bez chemie. Díky tomu, že jsou sazenice zvyklé na místní klima a nemusíme je převážet přes půl republiky, mají větší šanci, že se uchytí,“ vysvětlil Martin Konupka z ČSOP Salamandr. Tato rožnovská pobočka ČSOP spolupracuje s energetiky dlouhodobě, pro zaměstnance pravidelně pořádá dobrovolnické dny a od Nadace ČEZ získala už několik grantů na záchranu valašských a beskydských pastvin.

Kromě výsadby stromů ve vlastní režii ČEZ podporuje také obce a města, jež sadí stromy, keře a speciálně aleje. Vysazují převážně lípy, javory a habry, ovocné stromy či rozmanité okrasné keře, a to jak v obydlených místech, tak i ve volné krajině. Někde byly ozdraveny původní aleje u silnic a polních cest, jinde byla obnovena, případně zcela nově vznikla, liniová, sadová či parková výsadba. V rámci grantového programu Stromy financovaného Nadací ČEZ vzniklo v letech 2011 až 2018 na 400 nových alejí a dalších „zelených“ projektů s více než 90 tisící stromy, letos se tento počet rozroste o další desítky projektů za více než 5 milionů korun. „Jeden strom za svůj život odebere z atmosféry přibližně jednu tunu CO2. Celkově tak stromy vysazené za podpory Nadace ČEZ zadrží přibližně 100 tisíc tun CO2,“ řekla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda prodloužila nouzový stav a platná krizová opatření do 20. listopadu

8:40 Vláda prodloužila nouzový stav a platná krizová opatření do 20. listopadu

Nouzový stav v České republice potrvá do 20. listopadu. Na základě předchozího souhlasu Poslanecké s…