ČEZ: I elektrárna může být ekologická

14.03.2019 19:47

Elektrárna Dětmarovice, jediná elektrárna a teplárna Skupiny ČEZ spalující černé uhlí, dokončila investici za bezmála 120 milionů korun do zateplení a rekonstrukce osvětlení.

ČEZ: I elektrárna může být ekologická
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Snížení energetické náročnosti provozu budov a modernizace osvětlení přinese energetikům úsporu finančních nákladů a zároveň podpoří dlouhodobý plán Skupiny ČEZ na snížení uhlíkové stopy jednotlivých provozů. Zhruba čtvrtinu nákladů uhradila v rámci programu na podporu podnikání a inovací Evropská unie.

„Investujeme do budoucnosti. Předpokládáme, že díky zateplení ušetříme až třetinu nákladů na vytápění elektrárenských objektů, ještě výrazněji by se měla snížit spotřeba elektřiny,“ vysvětlil Vlastimír Kontrik, generální ředitel Elektrárny Dětmarovice, která vyrábí elektřinu a zároveň produkuje teplo, kterým vytápí tisíce domácností v Orlové i Bohumíně a nově také skleníky na pěstování zeleniny v Dolní Lutyni.

„Nejviditelnější částí rekonstrukce je nová fasáda, moderní a hlavně zateplená. Vyměnili jsme i všechna okna, po více než 40 letech už si to zasloužila, stejně jako lidé, kteří za těmi zdmi a okny pracují,“ dodal generální ředitel dětmarovické elektrárny. Součástí rekonstrukce bylo také odstranění tepelně a technicky nevyhovujících a nevzhledných boletických panelů s potenciálně nebezpečnými azbestovými deskami, které pokrývaly takřka celou správní budovu, jídelnu i některé další objekty.

Díky investici se teď bude v elektrárně v zimě méně topit, v létě méně chladit a celoročně efektivněji svítit. Úspora energie by se měla pohybovat kolem 1544 MWh za rok, což znamená snížení zhruba o 37 procent oproti stavu před rekonstrukcí. Pro názornost – takové množství tepla by stačilo na vytápění více než 200 nízkoenergetických rodinných domů. Elektrárna díky tomu ušetří ročně několik milionů korun a současně dojde ke snížení produkce CO2 minimálně o 1 305 tun. „První měsíce provozu po investici dokazují, že se náš záměr podařil. Jen ve spotřebě tepla se úspory opravdu pohybují kolem 40 procent,“ řekl Vlastimír Kontrik.

Elektrárna Dětmarovice je největší klasickou elektrárnou na území Moravskoslezského kraje i v rámci celé Moravy. Spaluje černé uhlí, ze kterého vyrábí elektřinu a teplo. Ročně dokáže vyrobit okolo 2 500 000 MWh elektrické energie (což je spotřeba více než 700 000 domácností) a přes 800 000 GJ tepla. Teplem zásobuje Bohumín, Orlovou a od loňska také Farmu Bezdínek, ve které začala společnost NWT s pěstováním okurek a rajčat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Předseda Rady ERÚ se setkal se svým americkým protějškem z FERC

22:49 Předseda Rady ERÚ se setkal se svým americkým protějškem z FERC

Předseda Federální energetické regulační komise (Federal Energy Regulatory Comission, FERC) Neil Cha…