ČEZ: Loni přijelo rekordních 224 tisíc zájemců o energetiku

17.01.2018 8:45

Rekordních více než 224 tisíc zájemců o energetiku navštívilo v roce 2017 Infocentra a elektrárny Skupiny ČEZ po celé ČR. Největší zájem tradičně zaznamenaly přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně a Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany s desítkami tisíc účastníků exkurzí.

ČEZ: Loni přijelo rekordních 224 tisíc zájemců o energetiku
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Apetit Čechů po tzv. technické turistice je stále silnější, svědčí o tom i statistiky návštěvnosti Infocenter a provozů Skupiny ČEZ v roce 2017. Do energetických lokalit po celé České republice zavítalo historicky rekordních 224 357 lidí, což je meziročně o 11 % více. Největší zájem se koncentruje do letních měsíců, lidé však na většinu lokalit jezdí po celý rok.

Dlouhodobým suverénem návštěvnosti a magnetem na turisty je jeden z „divů“ České republiky – přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně na hřebenech Jeseníků. Loni sem dorazilo 97 661 turistů, což lokalitu řadí mezi nejnavštěvovanější turistické cíle Olomouckého kraje. Celkově už Dlouhé stráně vidělo více než milion lidí. S ohledem na umístění v ChKO je exkurze rozdělena na dvě části – prohlídku Infocentra, dolní nádrže a samotné elektrárny v nitru skalního masivu, a návštěvu horní nádrže s výhledem na Jeseníky, kam turistu pohodlně dopraví 6sedačková lanovka.

Prohlédněte si Dlouhé stráně ZDE.

Velkým lákadlem zůstávají i obě jaderné elektrárny. Do jihočeského Temelína se o bezpečné výrobě elektřiny z jádra přijelo přesvědčit 38 042 návštěvníků. Zhusta využívanou novinkou roku 2017 byla možnost pořídit si selfie foto před maketou věrně imitující prostředí reaktorového sálu! Infocentrum v Dukovanech, kterým od roku 1994 prošlo přes půl milionu lidí, přilákalo 31 619 návštěvníků. Obě jaderné elektrárny zajišťují prohlídky hned v několika cizích jazycích, a mezi účastníky exkurzí proto ani v roce 2017 nechyběly stovky zájemců z většiny kontinentů světa.

Podívejte se do nitra obou českých jaderných elektráren ZDE + ZDE.

Více než 10 tisíc fanoušků energetiky dorazilo do Hradce Králové a Dalešic. Královéhradecké Infocentrum umístěné v secesní budově malé vodní elektrárny Hučák je zaměřené na obnovitelné zdroje energie (12 014 návštěvníků), interaktivní formou představuje principy a možnosti energetických zdrojů založených na využití síly vody, větru, slunce, biomasy, atd. Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice (10 738 lidí) zase demonstruje výhody a možnosti těchto obrovských energetických baterií pro celou českou elektrizační soustavu.

Neutuchající proudy návštěvníků hlásí také ze zbrusu nové modernizované hydrocentrály na Lipně (5 676 návštěvníků), z šumavských malých vodních elektráren Vydře a Čeňkově pile (5 672) i z elektráren tzv. Vltavské kaskády ve Štěchovicích (4 300) a na Orlíku (2 651).

Také většinu těchto elektráren lze navštívit ZDE.

Své fanoušky má také Infocentrum klasické energetiky umístěné v prostorách Nového zdroje v Ledvicích (2 557 lidí), stejně jako retrofitovaná elektrárna Tušimice II (1998 návštěvníků). Ta prošla mezi roky 2007 a 2012 grandiózní komplexní obnovou, díky níž se účinnost elektrárny zvýšila o 6 %, a bylo dosaženo 14% úspory paliva na vyrobenou MWh. Zvědavi byli lidé také na jedinou černouhelnou elektrárnu Skupiny ČEZ v Dětmarovicích (1383 lidí), na vodní elektrárnu v romantické soutěsce pod hradem Střekov (964) nebo na paroplynový cyklus v Počeradech. Do společného areálu „paroplynu“ a klasické elektrárny dorazilo 258 lidí.

Nový zdroj v Ledvicích ZDE.

Uhelná elektrárna Tušimice po komplexní obnově ZDE.

Nový paroplynový zdroj v Počeradech ZDE.

Vodní elektrárna Střekov ZDE.

Nejen pro energetické fajnšmekry je lákavým cílem specializované pracoviště Ústavu jaderného výzkumu Řež, kam loni zavítalo 1890 fanoušků vědy a techniky. Společnost dříve poměrně úzce specializovaná v oboru jaderné fyziky, radiochemie a jaderné energetiky časem výrazně rozšířila pole působnosti a dnes je aktivní např. také v sektorech klasické energetiky, chemického průmyslu, zdravotnictví i ochraně životního prostředí.

Více o Infocentrech Skupiny ČEZ v ČR ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ombudsman: Nejistota kolem protikoronavirových opatření ohrožuje důvěru lidí

19:33 Ombudsman: Nejistota kolem protikoronavirových opatření ohrožuje důvěru lidí

Veřejný ochránce práv je mimořádně znepokojen aktuálním děním v souvislosti s protiepidemickými opat…