ČEZ: Místo na koupaliště jeli za vodou na Temelín

19.08.2018 9:51

Cesta vody. Takové je hlavní téma prohlídek Jaderné elektrárny Temelín. Dnes si ji prohlédlo šest desítek návštěvníků. A podívali se i přímo do nitra 155 metrů vysoké temelínské dominanty. Prohlídky budou pokračovat každou sobotu až do 8. září. Zájem je veliký. Podle organizátorů bylo 256 míst obsazeno za pouhé dva dny od spuštění registrace.

ČEZ: Místo na koupaliště jeli za vodou na Temelín
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín
reklama

Chladící věže, důležité nádrže s vodou nebo zázemí hasičů jsou jen příklady míst, které dnes návštěvníci v Temelíně mohli vidět z bezprostřední blízkosti. „Jako hlavní téma jsme zvolili vodu. Voda je pro náš provoz velmi důležitá. Bez vody by neproběhla štěpná reakce, voda je důležitá pro bezpečnost a v podobě páry i pro výrobu elektřiny. A budeme-li sledovat vodu, tak elektrárnu lidem dobře představíme,“ vysvětlila důvody zvoleného téma Hana Marečková, administrátorka temelínského informačního centra.

Vstupu do elektrárny předcházely přísné bezpečnostní kontroly. Ostraha elektrárny ověřovala totožnost každého návštěvníka, všichni procházeli přes rám na detekci kovů a rámem na kontrolu radioaktivity. Součástí vstupních kontrol byla i dechová zkouška na alkohol. Navíc po celou dobu se mohli po areálu pohybovat maximálně v osmičlenných skupinkách a pod dohledem temelínské ostrahy. Viděli toho ale dost. Prošli v těsné blízkosti důležitých bezpečnostních systémů, viděli místo pro nové bloky nebo techniku místních hasičů. Pro většinu byla nejatraktivnější prohlídka útrob chladicí věže přímo za provozu. „Chladicí věže mě fascinovaly vždycky. Je to úžasná stavba. Překvapilo mě, jak uklidňujícím dojmem na mě působily. Příjemně zde hučí voda a zajímavý byl pohled do páry. Rozhodně bych se tady dokázal i učit,“ shrnul své pocity Michael Šatylov z Prahy.

Spokojená byla i Pavla Kašparů z Jindřichova Hradce. „Je to hodně zajímavé. Prohlídku jsem dostala jako dárek. Nejdříve jsem z něj byla trošku v rozpacích, ale nakonec se mi tady moc líbilo. Překvapila mě velká vlhkost uvnitř věže a pak její výška věže. Na 155 metrů podle mě rozhodně nevypadá,“ popsala dojmy Pavla Kašparů z Jindřichova Hradce.

Netradiční prohlídky budou pokračovat každou sobotu až do 8. září. Kapacita už je ale zcela zaplněna. Zájemci, na které se nedostalo, mohou navštívit informační centrum nebo využít virtuální prohlídku, kterou lze nalézt ZDE.

Za prvních sedm měsíců letošního roku navštívilo Infocentrum Jaderné elektrárny Temelín téměř 26 tisíc lidí. Zámeček Vysoký Hrádek, který poskytuje infocentru zázemí od roku 1997, již několik let patří mezi desítku nejnavštěvovanějších památek jižních Čech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SANEP: Volební preference do Sněmovny PČR - červen 2021

12:55 SANEP: Volební preference do Sněmovny PČR - červen 2021

Sněmovní volby by v červnu i přes výrazný pokles preferencí vyhráli Piráti/STAN, posiluje koalice SP…