ČEZ: Na čtrnáct nově vysazených ovocných stromů dohlíží svatý Jan Nepomucký

22.11.2020 19:31

Mnoho let zanedbávaný sad Višňovka pod Svatojánským vrškem v Lešanech je již čtvrtým rokem středem zájmu místních obyvatel a jejich přátel sdružujících se v sousedském komunitním spolku Lešanský sad. Celé místo postupně zvelebují a víceméně pravidelně se v něm také při různý příležitostech setkávají. Zatím tou poslední byla v sobotu 21. listopadu výsadba nových ovocných stromů, na kterou spolku 20 000 korunami přispěla Nadace ČEZ v rámci grantu Stromy.

ČEZ: Na čtrnáct nově vysazených ovocných stromů dohlíží svatý Jan Nepomucký
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ
reklama

Svatý Jan Nepomucký tak nyní shlíží na slivoně, jabloně, meruňky, třešně, višně, hrušně, moruši a jeřáb. „Celkem se jedná o čtrnáct nových ovocných stromů. Až na moruši a jeřáb jsou ostatní po dvou. Snažili jsme se vybrat takzvané staré odrůdy, čímž chceme navázat na tradici sadařství v Čechách. Kromě třešní a višní, po nichž má sad jméno, jsme úmyslně přidali i další kdysi původní ovocné stromy, abychom zvýšili místní biodiverzitu a také schopnost krajiny zadržovat vodu. Samozřejmě není lehká doba, takže i my jsme museli při výsadbě dodržovat daná opatření,“ říká Klára Šlehoferová, předsedkyně komunitního spolku Lešanský sad. 

Petra Tajčová, místopředsedkyně spolku, dodává, že Višňovka je mezi všemi velmi oblíbená. „Začínali jsme odstraněním náletových dřevin a prořezávkami stromů. Nyní zde už kromě brigádnických aktivit můžeme pořádat i různé akce. Letos jsme například stihli tradiční sousedskou oslavu letního slunovratu Svatojánskou Višňovku. Zda společně oslavíme i zimní slunovrat, je zatím ve hvězdách. To samé se týká rodičů a děti, příznivců volných her v přírodě, kteří se jinak ve Višňovce scházejí každé středeční odpoledne. Letní kino pod korunami stromů jsme naštěstí ještě stihli a pár společných táboráků také.“

Obnova původního ovocného sadu a všechny společenské aktivity s ní související zaujala správní radu Nadace ČEZ. „Rádi jsme komunitnímu spolku Lešanský sad vyhověli v plné výši. Grant Stromy totiž bývá nejen o návratu zeleně do krajiny, což je jeho prvořadý cíl, ale často také o sousedských vztazích. Zvláště na venkově se přitom na výsadbě nových dřevin podílejí celé rodiny. Aktivita spolku je navíc pro nás vítaným důkazem, že letošní úprava zásadního pravidla, podle níž kromě měst a obcí mohou nyní o grant žádat i neziskové organizace, byla krokem tím správným směrem,“ uvedla Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.

Nové ovocné stromy nahradí desítku starých, proschlých a různými škůdci napadených třešní. Ty budou postupně káceny nebo torzifikovány. Dřevo zůstane ve Višňovce i nadále. Ať už v podobě sedátek, smyslového chodníčku, dřevěné podesty, která zvelebí zázemí pro pořádání komunitních akcí, nebo se spotřebuje na oheň. Torza pak významně podpoří biodiverzitu místa.

„Pozvali jsme si na diagnostiku zdravotního stavu stromů na slovo vzatého odborníka - potulného sadaře Dominika Grohmanna, který jezdí po celé republice pomáhat lidem a krajině s výsadbou a péčí o ovocné stromy. Podle jeho posudku byl s citem a respektem k přírodním podmínkám místa vytvořen plán postupného omlazování sadu. Dnes nás naučil, jak správně zasadit a zajistit mladý strom. Počítáme s jeho poradenstvím i během následné péče, díky níž bude sad opět plný života. Svůj úkryt tady najdou drobní živočichové, užitečný hmyz, v dutinách stromů zahnízdí ptáci. V neposlední řadě zde budou pravidelně trávit svůj volný čas rodiče s dětmi,“ uzavírá Klára Šlehoferová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plaťte za skutečnou rychlost internetu! Nová brožura ČTÚ pro spotřebitele

22:29 Plaťte za skutečnou rychlost internetu! Nová brožura ČTÚ pro spotřebitele

ČTÚ vydal brožuru s podrobným přehledem pro všechny spotřebitele, kteří si chtějí ověřit, zda jim je…