ČEZ: Než kopnete do země, vyžádejte si zdarma a online informace o poloze energetických sítí

23.04.2020 10:02

S nastávajícím obdobím přichází každoročně rozmach stavebních činností. Ať už se jedná o stavbu výrobních hal, rodinných domů nebo i bazénů, je dobré vědět, co vše se skrývá pod zemí na stavebním pozemku.

ČEZ: Než kopnete do země, vyžádejte si zdarma a online informace o poloze energetických sítí
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Společnost ČEZ Distribuce prostřednictvím internetového GEOPORTÁLU poskytuje informace o poloze energetických sítí zdarma, online a v digitální formě přijde vyjádření na zadaný e-mail. Navíc tak lidé mohou předejít hrozím úrazům elektrickým proudem i poškození distribučního zařízení. Webovou aplikaci naleznou všichni zájemci ZDE.

Distribuce prostřednictvím internetového Geoportálu, který provozuje již od roku 2012, vyřídila více jak 1,19 milionu požadavků žadatelů o informace o poloze energetických sítí. V loňském roce společnost vydala přes 183 tisíc sdělení.

tabulka

Geoportál umožňuje klientům, projektantům i samosprávám získat i předat rychle a pohodlně data a informace o existenci sítí i další analytické podklady prostřednictvím internetu.
ČEZ Distribuce eviduje energetická zařízení a sítě v systému TE-GIS (technická evidence a geografický informační systém), který je tak datovou základnou pro navazující systémy sloužící pro výpočty sítí či pro dispečerské řízení distribuční soustavy.

„Od roku 2012 kdy jsme uvedli Geoportál v život jsme do konce roku 2019 zpracovali 1,19 milionů požadavků zákazníků. Celkové množství všech vyřízeným požadavků společností Skupiny ČEZ přesáhlo 2,3 milionu. V roce 2019 byl v rámci pokračování digitalizace Geoportál napojen na další internetové portály jejich prostřednictvím přijímá požadavky. Každý rok počty zpracovaných požadavků narůstají a nás těší, že veřejnost laická i odborná tyto moderní způsoby komunikace využívá. Digitální forma a automatizované zpracování, je pro vyřízení takového objemu požadavků nezbytné,“ uvádí Martin Zmelík, generální ředitel ČEZ Distribuce.

ČEZ Distribuce jako významný správce technické infrastruktury, spolupracuje také při přípravě Digitální technické mapy České republiky. Jde hlavně o digitalizaci a zjednodušení komunikace účastníků stavebního řízení. I ČEZ Distribuce patří se svými, více jak 20 tis. projekty ročně, mezi významné stavebníky a s problémy stavebního řízení, zejména u liniových staveb, má velké zkušenosti. Proto společnost připravuje rozhraní i využití Geoportálu pro příjem požadavků prostřednictvím nového Portálu stavebníka. „Spuštění Digitální technické mapy ČR je plánováno v roce 2023, ale práce na definici dat a rozhraní informačních systémů již probíhají. Není jednoduché nalézt průnik požadavků napříč jednotlivým správci technické infrastruktury různých odvětví: elektroenergetika, plynárenství, doprava, telekomunikace a dalších,“ dodává Martin Zmelík.

Odborná veřejnost - projektanti a zhotovitelé dokumentace skutečného provedení staveb plně využívají automatizované poskytování digitálních dat a předávání zpracované dokumentace v elektronické – digitální podobě přitom využívají nové nástroje pro vzájemné předávání digitálních dat i automatizované kontroly do systémů ČEZ Distribuce.

Webová aplikace (ZDE) umožňuje zákazníkům získat snadno a rychle přístup k datům společností ČEZ Distribuce, a. s.,ČEZ ICT Services, a. s. a TELCO PRO Services, a.s. využitelným především pro:

  • Sdělení o existenci sítí
  • Dokumentace sítí pro potřeby projektantů investičních akcí
  • Úložiště Projektové dokumentace (PD) a Dokumentace skutečného provedení stavby (DSPS) pro projektanty a geodety investičních akcí společnosti ČEZ Distribuce, a. s.
  • Data o poloze technické infrastruktury pro pořizovatele územně analytických podkladů
  • Úložiště dat pro jednotlivé požadavky
  • Portál PEPO k zadání požadavku na vypnutí, zajištění a služby na zařízení DS

Aplikace je k dispozici zdarma a umožňuje mj. i sledování stavu vyřízení zadané žádosti. Základní informace o zahájení zpracování žádosti a možnosti odebrání výstupu obdrží klient e-mailem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká pošta: Volební leták není reklamou

17:59 Česká pošta: Volební leták není reklamou

Česká pošta jako logistická firma na základě uzavřených smluv či objednávek roznáší do domovních sch…