ČEZ: Osvětlené přechody uleví chodcům i řidičům

14.04.2013 17:45

Na přechodech pro chodce loni zahynulo 35 lidí. Kvalitní osvětlení může snížit počet těchto úmrtí na třetinu. Společnost ČEZ se proto rozhodla instalovat na nebezpečné přechody osvětlení. O tom, které přechody je potřeba osvětlit, rozhodne veřejnost v projektu Vaše volba 2013.

ČEZ: Osvětlené přechody uleví chodcům i řidičům
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

V České republice je stále velký počet silničních přechodů, které představují pro chodce riziko. Podle statistik sice každým rokem ubývá nehod, kdy dojde ke srážce automobilu s chodcem, i tak je toto číslo stále vysoké. Jen v loňském roce cestu přes přechod nepřežilo 35 chodců, těžce raněných bylo 220 lidí. Zásadním bezpečnostním prvkem, který dokáže přispět ke zvýšení bezpečnosti na přechodech pro chodce, a snížit tak tuto smutnou statistiku, je kvalitní osvětlení. Proto se společnost ČEZ rozhodla oslovit veřejnost, aby v projektu Vaše Volba 2013 vybrala nejnebezpečnější přechody, které budou vybaveny světly. Projekt probíhá v součinnosti s Policejním prezidiem ČR a organizací BESIP. 

V projektu Vaše volba 2013 Skupiny ČEZ mohou lidé v termínu od 10. dubna do 24. května hlasováním na webových stránkách ČEZ www.cezregiony.cz určit, které přechody jsou nejnebezpečnější a potřebují proto vybavit osvětlením. Průběžné výsledky volby budou dostupné on-line. „Nedostatky v bezpečnosti přechodů jsou bohužel v České republice zjevné a upozorňuje se na to opakovaně, rozhodli jsme se proto zaměřit naši obecně prospěšnou činnost právě tímto směrem. Veřejným hlasováním navíc docílíme toho, že tato pomoc poputuje přesně tam, kde to lidé doopravdy ocení,“ říká Šárka Samková ze Skupiny ČEZ.

ČEZ dělí republiku na celkem sedm distribučních regionů, v každém z nich navrhli odborníci z Policejního prezidia ČR seznam deseti rizikových přechodů. Mezi nimi lidé zvolí tři nejnebezpečnější přechody, u kterých považují za nejvíce potřebné instalovat osvětlení. Další dva přechody v každém regionu pak ještě vybere odborná veřejnost z řad krajských zástupců Dopravní policie a BESIP, celkem tak bude letos vylepšeno 35 přechodů. Zveřejnění výsledků proběhne v týdnu od 27. do 31. května. V průběhu června a července přidělí Nadace ČEZ granty vybraným městům a obcím, které zpracují projekty, rozpočty a zahájí se stavební řízení.

Dostat se z jedné strany vozovky na tu protější bývá často nechtěným hazardem. Přechodů, které chodce k takovému hazardu nutí, je bohužel v České republice stále hodně. Jen na silnicích I. tříd identifikovala Dopravní policie 423 rizikových přechodů, u kterých kromě běžných bezpečnostních prvků chybí právě osvětlení. „Z našich i zahraničních zkušeností usuzujeme, že kvalitní osvětlení přechodu může snížit počet úmrtí až o 65 procent. Jsme přesvědčeni, že více světel na přechodech ocení nejen chodci, ale i řidiči, pro které je mnohdy velmi obtížné rozpoznat, zda u přechodu stojí chodec, který se chystá vkročit do vozovky,“ říká Roman Budský, vedoucí organizace BESIP, samostatného oddělení Ministerstva dopravy ČR.

Přehled nominovaných přechodů na střední a severní Moravě:

 

Město

Ulice

GPS souřadnice

Popis

Zlín

Březnická

49°13'6.276"N, 17°39'37.491"E

Přechod pro chodce se nachází v křižovatce s místní komunikací, ul. Nad Ovčírnou (u Sportovní haly a Zimního stadionu).

Lidečko

 

49.2030342N, 18.0514364E

Přechod pro chodce se nachází před ZŠ, proto jej nejvíce využívají děti.

Staré Město

Brněnská

49°4'28.343"N, 17°25'58.583"E

Přechod pro chodce v křižovatce s místní komunikací, ul. U Školky
a místní komunikací, ul. Severní (cesta do ZŠ a školky).

Hranice

Potoční

49.5455800N, 17.7341575E

Přechod pro chodce se nachází poblíž ZŠ Hranice.

Mořice

 

49°19'49.085"N, 17°11'48.544"E

Přechod pro chodce se nachází u obchodu, z tohoto důvodu se tam vyskytuje velké množství chodců.

Olšany

 

49°57'47.775"N, 16°51'27.271"E

Jedná se o přechod pro chodce, který je situován u obecního úřadu, školy
a mateřské školky. Z pohledu Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje se jedná o přechod s nejvyšší prioritou pomoci v tomto kraji.

Hodslavice

 

49.5413756N, 18.0256725E

Přechod pro chodce se nachází u Základní školy Františka Palackého.

Louky

Těšínská

49°47'48.260"N, 18°35'10.674"E

Přechod pro chodce je na začátku zastavěné oblasti obce ve směru jízdy
od Českého Těšína, tento přechod je sice označen, ale za snížené viditelnosti jsou chodci ohroženi.

Baška

Na Zbytkách

49°38'41.465"N, 18°22'13.224"E

Přechod pro chodce se nachází u základní školy a obecního úřadu.

Hlučín

Celní

49°53'46.710"N, 18°10'59.584"E

Přechod pro chodce se nachází u dopravního hřiště.

Jaroslav Jurča, mluvčí ČEZ

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: ČEZ

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj: Novým ředitelem Krajského úřadu bude Miroslav Vrba

10:29 Královéhradecký kraj: Novým ředitelem Krajského úřadu bude Miroslav Vrba

Novým ředitelem Krajského úřadu Královéhradeckého kraje bude jmenován Miroslav Vrba. Na pozici vystř…