Energetici vyměnili v 38 obcích celkem 6 034 svítidel, jejichž souhrnná spotřeba se snížila z 2 189 MWh na 481 MWh, tedy o 78 procent. Nápad energetiků se stal hitem hlavně v menších obcích, kde starostové vzhledem k současné ekonomické situaci obrací každou korunu dvakrát. Díky nulovým pořizovacím nákladům mohou investovat do jiných potřebných věcí a zároveň ušetří na provozních nákladech.
Obce si svítidla nekupují, ale pronajímají. ČEZ Energetické služby hradí všechny náklady na rekonstrukci osvětlení z úspor, které přináší výměna starého drahého systému za nový, moderní a úsporný. „Po pěti až deseti letech pronájmu, kdy se staráme také o servis svítidel, přejde osvětlení do majetku obcí a ty pak budou samy profitovat z nižší spotřeby,“ říká generální ředitel společnosti ČEZ Energetické služby Rostislav Díža. Životnost dodávaných svítidel je 80 až 100 tisíc hodin, což je při běžném provozu osvětlovací soustavy 20 až 25 let.
Zajímavá je také technická stránka investice. Ve většině malých obcí dosluhují výbojková svítidla se sodíkovými zdroji, které jsou nákladná na provoz, osvětlují celé okolí a zároveň mají nižší účinnost a zkreslují barvy. Naopak moderní LED svítidla, která energetici instalují, svítí přímo jen tam, kde je to potřeba, a navíc se intenzita jejich svícení dá regulovat, například v noci v době nižší intenzity dopravy, až na 50 procent původního příkonu, což opět snižuje náklady. „V některých obcích, které si nové veřejné osvětlení pořídily, klesla spotřeba elektrické energie dokonce více než o 80 procent, a to bez nutnosti počáteční investice,“ upřesňuje Rostislav Díža.
Osvětlení za korunu mají v Ústeckém kraji už od poloviny roku 2021 například ve Starých Křečanech, kde bylo nahrazeno 442 starých výbojkových svítidel, které měly spotřebu zhruba 153 MWh ročně, za nové s celkovou spotřebou 26 MWh. V Brozanech nad Ohří došlo hned ke dvěma výměnám, a to jak v samotném městysu, tak i podél hlavní silnice. Celkem zde bylo nahrazeno 264 starých svítidel, jejichž spotřeba byla zhruba 100 MWh ročně. Nové nasvícení ji snížila na necelých 19 MWh za rok. Také v obci Lukov zaznamenali nemalou úsporu, když zde nechali vyměnit 57 pouličních lamp za moderní LED svítidla. Zde spotřeba elektrické energie klesla z 20,5 na 6,1 MWh ročně. Sečteno a zprůměrováno: roční úspora činí jak v městysu, tak i obcích 80,5 procenta.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva