ČEZ: Osvětlení za korunu snižuje spotřebu elektřiny a zatížení obecní pokladny

30.01.2023 19:33 | Komerční článek

Projekt Osvětlení za korunu, který umožňuje obcím modernizovat veřejné osvětlení bez zatížení obecní pokladny, ušetřil za půldruhého roku od svého startu obcím v průměru 78 % elektrické energie a někde i více. Největší zájem o něj zatím měli na Bruntálsku (6 obcí), Jesenicku, Plzeňsku, Chrudimsku a Kutnohorsku. Zájem o Osvětlení za korunu, které dodává společnost ČEZ Energetické služby, dceřiná firma ČEZ ESCO, trvá i v letošním roce a již dříve ho projevily i některé obce na severu Čech. Zde je zatím osvětlení za korunu již zrealizováno ve Starých Křečanech na Šluknovsku či Brozanech nad Ohří na Litoměřicku a také v Lukově na Teplicku.

ČEZ: Osvětlení za korunu snižuje spotřebu elektřiny a zatížení obecní pokladny
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Energetici vyměnili v 38 obcích celkem 6 034 svítidel, jejichž souhrnná spotřeba se snížila z 2 189 MWh na 481 MWh, tedy o 78 procent. Nápad energetiků se stal hitem hlavně v menších obcích, kde starostové vzhledem k současné ekonomické situaci obrací každou korunu dvakrát. Díky nulovým pořizovacím nákladům mohou investovat do jiných potřebných věcí a zároveň ušetří na provozních nákladech.

Obce si svítidla nekupují, ale pronajímají. ČEZ Energetické služby hradí všechny náklady na rekonstrukci osvětlení z úspor, které přináší výměna starého drahého systému za nový, moderní a úsporný. „Po pěti až deseti letech pronájmu, kdy se staráme také o servis svítidel, přejde osvětlení do majetku obcí a ty pak budou samy profitovat z nižší spotřeby,“ říká generální ředitel společnosti ČEZ Energetické služby Rostislav Díža. Životnost dodávaných svítidel je 80 až 100 tisíc hodin, což je při běžném provozu osvětlovací soustavy 20 až 25 let.

Zajímavá je také technická stránka investice. Ve většině malých obcí dosluhují výbojková svítidla se sodíkovými zdroji, které jsou nákladná na provoz, osvětlují celé okolí a zároveň mají nižší účinnost a zkreslují barvy. Naopak moderní LED svítidla, která energetici instalují, svítí přímo jen tam, kde je to potřeba, a navíc se intenzita jejich svícení dá regulovat, například v noci v době nižší intenzity dopravy, až na 50 procent původního příkonu, což opět snižuje náklady. „V některých obcích, které si nové veřejné osvětlení pořídily, klesla spotřeba elektrické energie dokonce více než o 80 procent, a to bez nutnosti počáteční investice,“ upřesňuje Rostislav Díža.

Osvětlení za korunu mají v Ústeckém kraji už od poloviny roku 2021 například ve Starých Křečanech, kde bylo nahrazeno 442 starých výbojkových svítidel, které měly spotřebu zhruba 153 MWh ročně, za nové s celkovou spotřebou 26 MWh. V Brozanech nad Ohří došlo hned ke dvěma výměnám, a to jak v samotném městysu, tak i podél hlavní silnice. Celkem zde bylo nahrazeno 264 starých svítidel, jejichž spotřeba byla zhruba 100 MWh ročně. Nové nasvícení ji snížila na necelých 19 MWh za rok. Také v obci Lukov zaznamenali nemalou úsporu, když zde nechali vyměnit 57 pouličních lamp za moderní LED svítidla. Zde spotřeba elektrické energie klesla z 20,5 na 6,1 MWh ročně. Sečteno a zprůměrováno: roční úspora činí jak v městysu, tak i obcích 80,5 procenta.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

To s tím porušováním slibů začínáte brzy

Před volbami jste slibovali nezvyšovat ceny MHD, teď jste u moci asi měsíc a už slib porušujete a ceny jízdenek zvyšujete. Navíc v době, kdy ceny pohoných hmot klesají. Co se teda změnilo, že jste takhle otočili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Státní pozemkový úřad: 35 projektů se utká v 16. ročníku soutěže Žít krajinou

17:56 Státní pozemkový úřad: 35 projektů se utká v 16. ročníku soutěže Žít krajinou

Celkem 35 projektů přihlásily krajské pobočky SPÚ, projektanti, stavitelé nebo obce či vlastníci rea…