ČEZ: Písecká městská doprava přechází na elektrobusy

02.02.2021 10:06

Hned pětici nových elektrobusů provozuje v Písku společnost CSAD autobusy České Budějovice. O jejich napájení se postaralo ČEZ ESCO, které do areálu tamního dopravce instalovalo sedm dobíjecích stanic.

ČEZ: Písecká městská doprava přechází na elektrobusy
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Městská hromadná doprava v Písku tak kompletně přechází na elektrický pohon. Vedle toho mohou individuální motoristé využívat i tři rychlodobíjecí stanice ČEZ. Město na řece Otavě tak postupně naplňuje svou strategii Smart Písek.

Sedm nových dobíjecích stanic instalovalo ČEZ ESCO v píseckém areálu společnosti ČSAD Autobusy České Budějovice. Ta ve městě na Otavě nově provozuje pět moderních elektrobusů.

„Elektrobusy v Písku jsou realitou. Jsme moderní dopravce, který využívá moderní technologie a věří v ně. Veřejná doprava je právě tím odvětvím, které musí jít příkladem v používání ekologicky šetrných technologií. Jsme rádi, že městskou dopravu v Písku můžeme provozovat elektrobusy, které lze v současně době považovat za jedničku ekologicky úsporných vozidel. Vladimír Homola, generální ředitel společnosti ČSAD Autobusy České Budějovice.

Moderní způsob přepravy přináší Písku méně škodlivých emisí, ale i ekonomické úspory. „Písek se posunuje mezi města s ekologickou veřejnou dopravou pro 21. století. Nová flotila elektrobusů je jednoznačně šetrnější k přírodě a městu přinese i výrazné provozní úspory. Věříme, že ekologické vozy ocení písecká veřejnost i návštěvníci města,“ říká Eva Vanžurová, starostka Písku.

Vedle sedmi stojanů instalovala společnost ČEZ ESCO v areálu ČSA Autobusy Písek i trafostanici, ze které se celý areál napájí a modernizovala část osvětlení. „Služby ČEZ ESCO pro bezemisní hromadnou dopravu vnímám jako důležitou součást rozvoje měst a praktické naplňování konceptu smart řešení. V Písku již ČEZ ESCO dlouhodobě působí v rámci úspěšného projektu energetických úspor formou EPC, rádi tak přidáváme další „díl“ do mozaiky čistého a příjemného města pro život. Vedle technologie k napájení a kompletních servisních služeb pro sedmičku dobíjecích stanic zajistíme i osvětlení části areálu,“ doplňuje za ČEZ ESCO generální ředitel Kamil Čermák

. Zatímco pětice standardních dobíjecích stanic zajišťuje především noční dobíjení, pro podporu vyššího denního nájezdu slouží dvě rychlodobíjecí stanice. Ty zvládnou dobít elektrobusy během jedné až dvou hodin na kapacitu postačující k dokončení potřebného nájezdu autobusu.

ČEZ v jihočeském regionu buduje také infrastrukturu nutnou pro rozvoj elektromobilů. Aktuálně zde funguje 10 veřejných rychlodobíjecích stanic o výkonu 50 kW schopných doplnit většinu kapacity baterie e-auta v řádu desítek minut. Vedle tří stojanů v krajské metropoli Českých Budějovicích je stejný počet stanic právě v Písku a po jedné v Třeboni, Soběslavi, Prachaticích a Vimperku. V přípravě jsou v dohledné době stanice v dalších lokalitách. Celkově provozuje ČEZ v České republice momentálně více než 270 veřejných dobíjecích stanic. Aktuální mapa lokalit s dobíjecími stanicemi a komplexní set informací je k dispozici ZDE.

Společnost ČEZ ESCO ze Skupiny ČEZ v oblasti elektromobility nabízí širokou paletu souvisejících služeb a produktů pro firmy, municipality a kraje. Jde například o návrh a instalaci dobíjecích stanic na klíč, elektrifikaci automobilových flotil, platformy pro dobíjení, včetně IT řešení, pronájmy či prodeje elektromobilů nebo wallboxy a kabely pro dobíjení. Pro samosprávy ČEZ nabízí realizaci a provoz dobíjecích stanic pro elektrobusy či návrhy konceptu elektromobility pro jednotlivá města a regiony.

ČSAD Autobusy České Budějovice je provozovatelem osobní autobusové dopravy, pravidelné linkové i nepravidelné zájezdové dopravy na území Jihočeského kraje. Společnost ČSAD Autobusy České Budějovice také zajišťuje městskou hromadnou i příměstskou autobusovou dopravu v řadě měst Jihočeského kraje a je jedním z dopravců zapojených do Integrovaného dopravního systému Jihočeského kraje.

Víte, že…

  • Skupina ČEZ se již různou formou angažuje v provozu elektrobusů v Praze, Trutnově, Třinci, Vrchlabí, Olomouci nebo Novém Jičíně?
  • energii pro nabití plné kapacity 172kWh baterií jednoho z píseckých elektrobusů dokázala loni jihočeská jaderná elektrárna v Temelíně vyrobit za necelou půlvteřinu?
  • prvním městem ČR, které elektrobus zařadilo na pravidelné lince MHD, bylo v roce 2004 Znojmo? V té době bylo také jediným evropským městem, kde e-bus jezdil ve veřejné dopravě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

bezpečnost EU

Z čeho jste nabyl dojmu, že EU zvládá řešit otázku bezpečnosti? Máte pocit, že si dokázala dobře poradit s migrační krizí, a že je připravena na tu další?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: Parní víkend v Lužné u Rakovníka nabídne přehlídku lokomotiv na točně, zvláštní vlaky i nový pivní speciál

22:03 České dráhy: Parní víkend v Lužné u Rakovníka nabídne přehlídku lokomotiv na točně, zvláštní vlaky i nový pivní speciál

V sobotu a neděli 11. a 12. května se mohou fanoušci železniční historie vypravit do železničního mu…