ČEZ: Počet návštěvníků Dlouhých strání klesl, hlavně kvůli opravám a modernizaci

12.01.2019 16:59

Přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně, podle čtenářů Idnes.cz největší div Česka, loni obdivovalo 88 756 turistů a studentů. Snížení počtu návštěvníků zhruba o 10 tisíc šlo na vrub loňských rozsáhlých oprav elektrárny, které zajistily modernizaci, prodloužení provozu i zlepšení výkonu.

ČEZ: Počet návštěvníků Dlouhých strání klesl, hlavně kvůli opravám a modernizaci
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ
reklama

Z uvedeného počtu absolvovalo více než 33 tisíc zájemců exkurzi v podzemních útrobách elektrárny, dalších bezmála 56 tisíc lidí se nechalo vyvézt lanovkou k horní nádrži. „Na nižší počet návštěvníků mělo vliv také to, že jsme kvůli opravám museli odmítat odborné exkurze. Ty tvoří studenti technických škol nebo zaměstnanci firem, kteří se chtějí seznámit s provozem elektrárny podrobněji a bereme je i do míst, kam se běžné skupiny turistů nebo žáků nedostanou,“ vysvětlil šéf elektrárny Vítězslav Chmelař.

Elektrárna Dlouhé stráně (ZDE), jejíž strojovna i další technologie jsou pod zemí, slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. V energetické soustavě má funkci při využití přebytku energie, která se používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, a především v období nedostatku energie, kdy elektřinu naopak vyrábí a prodává za vyšší cenu. Stále větší význam elektrárny rovněž spočívá ve vykrývání nestabilních dodávek z obnovitelných zdrojů energie.

Unikátní záběry elektrárny zveřejnil ČEZ v rámci série virtuálních prohlídek svých elektráren na webu ZDE. Podrobnosti o exkurzích i objednávkový formulář najdou zájemci na webu ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

HZS ČR: Platí výstraha na „Nebezpečí požárů“

19:33 HZS ČR: Platí výstraha na „Nebezpečí požárů“

ČHMÚ vydal výstrahu na vysoké a velmi vysoké teploty společně s výstrahou na „Nebezpečí požárů“ a to…