ČEZ: Provoz Jaderné elektrárny Dukovany bude o letošních Vánocích zajišťovat více pracovníků než obvykle

24.12.2023 14:21 | Tisková zpráva

Na tři stovky pracovníků budou i na Štědrý den zajišťovat nepřetržitou výrobu čisté bezemisní elektřiny přímo v Jaderné elektrárně Dukovany. Opět tak bude v elektrárně Dukovany i o Vánocích rušno. Celkový počet pracovníků, kteří budou muset o letošních Vánocích do práce je oproti předchozím vyšší z důvodu ukončování odstávky čtvrtého výrobního bloku a příprav na jeho spuštění.

ČEZ: Provoz Jaderné elektrárny Dukovany bude o letošních Vánocích zajišťovat více pracovníků než obvykle
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Operátoři blokových dozoren, strojní technici, elektrikáři, radiačníci, ale také hasiči, pracovníci fyzické ostrahy, kuchařky a další lidé, zajišťující servisní sužby v nepřetržitém provozu budou muset i na Štědrý den opustit rodinné zázemí a jít do práce. Přes 200 pracovníků bude v Jaderné elektrárně Dukovanech zajišťovat spolehlivou dodávku bezemisní energie, která je i o vánočních svátcích nezbytná pro rozzáření tisíců vánočních stromečků, pečení i nerušené sledování televizních pohádek.

„Jako energetici, pracující v nepřetržitém provozu, jsme na práci o svátcích a dnech volna v průběhu celého roku zvyklí. I přes vánoční období, které je přece jen trochu jiné, jsou blízcí a rodiny zaměstnanců elektrárny k plnění tohoto poslání tolerantní i v těchto nejhezčích dnech v roce,“ říká ředitel elektrárny Roman Havlín.

Oběd i večeře se v elektrárně ponese v tradičním duchu Vánoc. Obědové menu nabídne rybí a zelnou polévku, čočku na kyselo, moravské uzené a vepřový steak. Na večeři nebude chybět smažený kapr s bramborovým salátem. Pracovníci, kteří na Štědrý den odpoledne nebudou se svými rodinami, ale půjdou do práce, dostanou jako poděkování balíček s potravinami.

V letošním roce budou v elektrárně navíc probíhat i ukončovací práce na odstávce čtvrtého výrobního bloku, ve kterém energetici vyměnili část paliva za čerstvé a provedli údržbu a modernizaci zařízení k zajištění minimálně šedesátiletého provozu bloků. Před opětovným uvedením bloků do provozu musí technici ještě provést předepsané kontroly a testy zařízení, na kterých se budou podílet další desítky pracovníků elektrárny i dodavatelů.

Od začátku roku elektrárna Dukovany vyrobila 13 949 930 megawatt hodin elektřiny. Dukovany a Temelín jsou zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Michaela Opltová byl položen dotaz

Krize

Podle aktuální zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) je Česká republika nedostatečně připravena na krizové situace a mimořádné události. Vy tvrdíte, jak hodláte situaci řešit. Máte ale dojem, že se vám podařilo už nějakou krizi vyřešit? Vždyť do krizové situace se i díky politice této vlády dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

 České dráhy během první poloviny roku převzaly do provozu 55 nových vlaků a lokomotiv

22:03 České dráhy během první poloviny roku převzaly do provozu 55 nových vlaků a lokomotiv

Celkem 22 elektrických jednotek RegioPanter, 15 motorových jednotek RegioFox, 17 lokomotiv Vectron a…