ČEZ: První český SMR Camp - malé modulární reaktory pod drobnohledem

30.06.2023 13:07 | Komerční článek

Historicky první český SMR Camp během šesti dnů představí vysokoškolským studentům malé modulární reaktory ze všech možných úhlů pohledu. Pětadvacítka účastníků se od odborníků ze Skupiny ČEZ, ČVUT, ÚJV Řež, Centra výzkumu Řež, Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a Ministerstva průmyslu a obchodu dozví nejen technické podrobnosti různých typů SMR, které přicházejí v úvahu pro výstavbu v České republice, ale také o legislativě, financování, přípravě odborného personálu, výzkumu a dalších souvisejících oblastech. První malý modulární reaktor by v Česku mohl začít fungovat již za deset let.

ČEZ: První český SMR Camp - malé modulární reaktory pod drobnohledem
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Jak se od sebe technologicky liší jednotlivé typy malých modulárních reaktorů, které přicházejí v úvahu pro výstavbu v České republice? Co všechno musí splňovat lokalita, kde se malý modulár bude stavět? Jaká se na malé reaktory vtahuje legislativa a jak by se mohla jejich výstavba financovat? Umí si Česká republika postavit svůj vlastní modulární reaktor? To vše a mnohem víc probírá 25 vybraných vysokoškolských studentů s předními českými odborníky na právě probíhajícím historicky prvním SMR Campu věnovaném právě této slibně se rozvíjející technologii. Unikátní akci zorganizovala Skupina ČEZ, která chce první malý modulární reaktor spustit v areálu Jaderné elektrárny Temelín již v roce 2032.

„Modulární reaktory jsou sice názvem malé, ale s obrovským potenciálem. V rámci Skupiny ČEZ je vnímáme jako vhodný doplněk k standardním jaderným blokům a k rozvoji obnovitelných zdrojů. Zkoumáme možnost jejich výstavby nejen ve stávajících jaderných lokalitách, ale i ve vybraných areálech současných uhelných tepláren, které budeme v rámci dekarbonizace postupně odstavovat. Věříme, že tato slibná technologie bude v budoucnu standardní součástí českého energetického mixu,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize nová energetika Tomáš Pleskač.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Novou známku Europa zdobí hlava Kelta z archeologické sbírky Národního muzea

7:14 Česká pošta: Novou známku Europa zdobí hlava Kelta z archeologické sbírky Národního muzea

Asociace veřejných evropských poštovních operátorů PostEurop vyhlásila letošním společným tématem ev…