ČEZ: První vinobraní jaderné vinice přineslo přes 700 kilo hroznů

16.10.2021 13:20 | Tisková zpráva

Přes 700 kilogramů hroznů Ryzlinku rýnského a Sauvignonu posbírali energetici v rámci prvního vinobraní jaderné vinice, která roste pod chladicími věžemi Jaderné elektrárny Dukovany. Slunečné počasí přivedlo přímo na vinici zájemce nejen o samotný sběr vína, ale také o včelí med, který také pochází přímo z prostředí elektrárny.

ČEZ: První vinobraní jaderné vinice přineslo přes 700 kilo hroznů
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Obyvatelé z širokého okolí přijeli v pátek odpoledne k Jaderné elektrárně Dukovany na první vinobraní největší jaderné vinice. Počet 2040 vysázených hlav vinné révy symbolizuje aktuální instalovaný výkon čtyř bloků (4 × 510 MW). Energetici měli pro návštěvníky připravenou ochutnávku vína, burčáku, ale také degustaci jaderného medu, který v průběhu letošního roku nasbíraly včelky z pěti úlů, které se nachází přímo u vinohradu. Klienti Barevné světa přivezli pestrou nabídku jídla k zakousnutí. K tomu všemu sběračům hroznů i návštěvníkům hrála cimbálová hudba Vojara.

„První sklizeň hroznů nebývá nijak velká, ale je významným milníkem každého vinohradu. Sklidili jsme v téměř stejném poměru na 700 kilo bobulí Ryzlinku rýnského a Sauvignonu. Víno z nich nebude prodejné a lidé ho budu moci ochutnat vždy jen při prezentačních příležitostech elektrárny a akcích infocentra,“ prozradil Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Elektrárně se za pomoci vinaře Zbyňka Prokeše podařilo založením vinohradu v okolí elektrárny obnovit prvek, který sem v minulosti, jak některé názvy území a pozůstatky bývalých vinic napovídají, dříve patřil. Historicky první výsadbu jaderného vinohradu provedli energetici ve spolupráci s vinaři už na podzim 2018. Vinohrad je osázen odrůdami Sauvignonu a Ryzlinku rýnského, které jsou pro tuto oblast typické. Jedinečnou atmosféru vinohradu dotváří zvonička s vyřezávanými reliéfy révy vinné, jaderná stračena s nebeskými motivy a včelí úly. Turisty k vinohradu dovede polní cestička na západní straně elektrárny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SVS: Oblast, kde se vyplácí zástřelné a nálezné za divočáky se od prosince výrazně rozšiřuje

22:30 SVS: Oblast, kde se vyplácí zástřelné a nálezné za divočáky se od prosince výrazně rozšiřuje

Státní veterinární správa (SVS) ve spolupráci s ministerstvem zemědělství s ohledem na šíření africk…