ČEZ: První vinobraní jaderné vinice přineslo přes 700 kilo hroznů

16.10.2021 13:20 | Tisková zpráva

Přes 700 kilogramů hroznů Ryzlinku rýnského a Sauvignonu posbírali energetici v rámci prvního vinobraní jaderné vinice, která roste pod chladicími věžemi Jaderné elektrárny Dukovany. Slunečné počasí přivedlo přímo na vinici zájemce nejen o samotný sběr vína, ale také o včelí med, který také pochází přímo z prostředí elektrárny.

ČEZ: První vinobraní jaderné vinice přineslo přes 700 kilo hroznů
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Obyvatelé z širokého okolí přijeli v pátek odpoledne k Jaderné elektrárně Dukovany na první vinobraní největší jaderné vinice. Počet 2040 vysázených hlav vinné révy symbolizuje aktuální instalovaný výkon čtyř bloků (4 × 510 MW). Energetici měli pro návštěvníky připravenou ochutnávku vína, burčáku, ale také degustaci jaderného medu, který v průběhu letošního roku nasbíraly včelky z pěti úlů, které se nachází přímo u vinohradu. Klienti Barevné světa přivezli pestrou nabídku jídla k zakousnutí. K tomu všemu sběračům hroznů i návštěvníkům hrála cimbálová hudba Vojara.

„První sklizeň hroznů nebývá nijak velká, ale je významným milníkem každého vinohradu. Sklidili jsme v téměř stejném poměru na 700 kilo bobulí Ryzlinku rýnského a Sauvignonu. Víno z nich nebude prodejné a lidé ho budu moci ochutnat vždy jen při prezentačních příležitostech elektrárny a akcích infocentra,“ prozradil Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Elektrárně se za pomoci vinaře Zbyňka Prokeše podařilo založením vinohradu v okolí elektrárny obnovit prvek, který sem v minulosti, jak některé názvy území a pozůstatky bývalých vinic napovídají, dříve patřil. Historicky první výsadbu jaderného vinohradu provedli energetici ve spolupráci s vinaři už na podzim 2018. Vinohrad je osázen odrůdami Sauvignonu a Ryzlinku rýnského, které jsou pro tuto oblast typické. Jedinečnou atmosféru vinohradu dotváří zvonička s vyřezávanými reliéfy révy vinné, jaderná stračena s nebeskými motivy a včelí úly. Turisty k vinohradu dovede polní cestička na západní straně elektrárny.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…