ČEZ: Služby ombudsmana loni využilo 525 lidí, na severu Čech řešil 112 podnětů

22.03.2022 10:06 | Komerční článek

K chybnému postupu společností Skupiny ČEZ ale došlo jen v devíti případech.

ČEZ: Služby ombudsmana loni využilo 525 lidí, na severu Čech řešil 112 podnětů
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Již 12 let se mohou zákazníci společností Skupiny ČEZ obracet na firemního ombudsmana. Za dobu svého úřadování tak řešil přesně 8 600 podnětů, jako oprávněný uznal zhruba každý 12. 

Anketa

Vážíte si Jaromíra Nohavici?

94%
3%
hlasovalo: 42035 lidí
V posledních letech ale více než pochybení společností hraje v počtu uznaných požadavků roli ombudsmanovo právo požádat o výjimku v přístupu v případě zákazníků v těžké životní situaci. Nejinak tomu bylo i loni, kdy z celkem 23 uznaných podnětů připadlo na „tzv. specifický přístup“ celých 14.

V loňském roce se v Ústeckém kraji na ombudsmana obrátilo 49 nespokojených zákazníků a v kraji Libereckém kancelář řešila 63 podnětů.

Dlouholetý ombudsman ČEZ Josef Sedlák si za více než 12 let své působnosti získal důvěru zákazníků a stal se respektovanou autoritou pro posouzení správnosti postupu společností ČEZ při reklamačních řízeních. Každoročně se na něj obrátí několik set zákazníků s prosbou, aby jejich případ nezávisle posoudil. Loni takto učinilo 525 zákazníků, kteří zaslali 511 podání a 14 námětů na zlepšení. Oproti předchozímu roku se jedná o mírné zvýšení počtu podaných podnětů – k nárůstu došlo zejména v posledním čtvrtletí 2021 v důsledku pádu Bohemia Energy a dalších dodavatelů.

„V předchozích letech počet podnětů stabilně klesal, tak jak dceřiné společnosti ČEZ, a.s., pečující o zákazníky postupně vylepšovaly svůj zákaznický servis a soustředily se na zvýšení zákaznické spokojenosti. Věřím tedy, že loňský nárůst bude ojedinělým výkyvem. Současně mám radost, že se na nás v turbulentních časech zákazníci neváhají obrátit,“ říká Josef Sedlák.

Jako oprávněné loni ombudsman vyhodnotil 23 podnětů. Už tři roky po sobě ale více než polovinu takto posouzených podání tvoří tak zvaný specifický přístup. Ombudsman ČEZ má totiž pravomoc na základě přihlédnutí k životní situaci žadatele požádat o vyhovění požadavku, který není oprávněný. Zatímco v roce 2019 připadal specifický přístup na 51 % žádostí vyhodnocených jako oprávněné, loni už to bylo 58 %.

Institut ombudsmana zavedla společnost ČEZ jako jedna z prvních energetik v Evropě a jako první v České republice. Opětovně přezkoumává případy zákazníků, kteří nebyli spokojeni s vyřízením své stížnosti či reklamace podané u příslušné společnosti Skupiny ČEZ. Ombudsman ČEZ je podřízen přímo představenstvu akciové společnosti ČEZ a je zcela nezávislý na dceřiných společnostech Skupiny ČEZ, jejichž postupy v rámci svých šetření přezkoumává a v případě zjištění oblastí ke zlepšení dává společnostem doporučení na změny ve prospěch zákazníků.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

JCCR: V oblasti cestovního ruchu musíme zabrat, sousedé nám ubíhají mílovými kroky

19:15 JCCR: V oblasti cestovního ruchu musíme zabrat, sousedé nám ubíhají mílovými kroky

“Na čem nám ujíždějí sousedé” bylo tématem 8. ročníku největší konference cestovního ruchu v České r…