ČEZ: Stojany pro dobíjení e-aut poprvé prolomily dvoumilionovou metu odebrané bezemisní energie, rostly o 53 procent

05.11.2020 9:15 | Zprávy

Historicky poprvé v období od ledna do konce září načerpaly elektromobily v síti veřejných dobíjecích stanic ČEZ celkem více než dva miliony kWh bezemisní energie.

ČEZ: Stojany pro dobíjení e-aut poprvé prolomily dvoumilionovou metu odebrané bezemisní energie, rostly o 53 procent
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

S takovým objemem „paliva“ ve svých akumulátorech by mohla podniknout cestu kolem světa flotila 340 elektromobilů. Skupina ČEZ aktuálně provozuje největší síť veřejných dobíjecích stanic v ČR s více než 240 stojany, z toho je přes 180 rychlodobíjecích. 

Infrastruktura vzniká díky evropskému grantu z programu Connecting Europe Facility (CEF), z prostředků přidělovaných Operačním programem Doprava i z vlastních zdrojů Skupiny ČEZ.

Do baterií elektromobilů čerpajících bezemisní energii v síti stojanů ČEZ po celé České republice nateklo za letošních prvních devět měsíců celkem 2,04 milionu kWh elektřiny. Stejné množství naplní až po okraj akumulátory 56 692 vozů VW eGolf s kapacitou baterie 36 kWh nebo znamená dostatek paliva pro 340 cest kolem světa. Zároveň je to už nyní překonání hodnoty 1,9 milionu kWh odebraných elektrickými auty za celý rok 2019. V meziročním srovnání se stejným loňským obdobím jde o 53% nárůst. 

 „Letošní rok je velmi specifický, přesto věříme, že na konci prosince překonáme hranici 2,5 milionu načerpaných kWh. Je to další důkaz, že elektromobilita se prosazuje i navzdory všem těžkostem doby. Jejímu růstu se snažíme vytvářet podmínky především rozšiřováním celorepublikové sítě veřejných dobíjecích stojanů. Od ledna jsme jich postavili už více než padesát a do konce roku bychom chtěli mít v síti 280 stanic. Pozorujeme také častější nabíjením v lokalitách, což souvisí hlavně se stovkami nově registrovaných elektromobilů na našich silnicích,“ říká manažer útvaru čisté technologie ČEZ Tomáš Chmelík. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zákaz mobilů ve školách

Znamená zákaz mobilů ve školách izolaci od technologií? Podle mě ne a souhlasím s vámi, že digitální gramotnost nebo jak to nazvat je třeba rozvíjet, ale je třeba řešit i socializaci dětí, kterou dnes nahrazují právě telefony, tablety apod. a to podle mě není dobře.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SFŽP: Nová zelená úsporám otevírá příjem žádostí

7:27 SFŽP: Nová zelená úsporám otevírá příjem žádostí

Od čtvrtka 25. června 2026 od 10 hodin se otevře příjem žádostí o finanční podporu z programu Nová z…