ČEZ: Světový den vody 2023 - Na Dlouhých stráních školáci objevovali tajemství čisté vodní energie

23.03.2023 8:24 | Komerční článek

K oslavám Světového dne vody se připojili i energetici z přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Připravili pestrý program pro žáky Základní školy z Loučné nad Desnou a v praxi jim vysvětlili, že voda je důležitá nejen pro každodenní život lidí, ale hraje důležitou úlohu také v energetice. Elektrárna Dlouhé stráně je díky své schopnosti akumulovat energii ve vodě mimořádně ekologickou a zároveň největší „baterkou“ v Česku.

ČEZ: Světový den vody 2023 - Na Dlouhých stráních školáci objevovali tajemství čisté vodní energie
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Kluci a holky si v doprovodu pracovníků ČEZ prohlédli podzemní útroby elektrárny. „Vzali jsme je do i míst, kam se účastníci běžných exkurzí nedostanou, aby díky tomuto netradičnímu zážitku pochopili, že mají v obci unikátní elektrárnu, která je důležitá pro energetickou soustavu celé republiky,“ upřesnil šéf elektrárny Ludvík Štrobl.

Kromě prohlídky provozních prostor elektrárny si školáci užili i zábavu – kvíz zaměřený na využití vody v běžném životě a v energetice proložený soutěžními úkoly. V jednom z nich měly týmy kluků a holek z jednoho ze svých spolužáků vytvořit model přečerpávací elektrárny, což se některým družstvům podařilo opravdu originálně.

Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

98%
2%
hlasovalo: 38025 lidí

Netradiční akce školáky upoutala. „I když je elektrárna v katastru naší obce, hodně dětí ještě nemělo příležitost ji navštívit. Zaujala je nový film o elektrárně, prohlídka monumentálních podzemních prostor i soutěžní část plná zábavy a zajímavých informací,“ shrnul ohlasy dětí ředitel školy Petr Lukáš.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, jejíž strojovna i další technologie jsou hluboko pod zemí, slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. Má také certifikace na službu black start, stále větší význam elektrárny však spočívá ve vykrývání nestabilních dodávek z obnovitelných zdrojů energie.

Skupina ČEZ se proto pravidelně věnuje modernizaci elektrárny. Například vloni investovala 60 milionů korun do zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti provozu. V roce 2021 energetici zvýšili provozní hladinu horní nádrže o 70 centimetrů, což umožňuje v jednom výrobním cyklu vyprodukovat přibližně o 6 procent elektřiny více než dříve.

Unikátní záběry elektrárny zveřejnil ČEZ v rámci série virtuálních prohlídek svých elektráren na webu Virtuální prohlídka ČEZ - vodní elektrárna Dlouhé stráně (ZDE). Podrobnosti o exkurzích najdou zájemci ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj: Začalo přihlašování projektů do Burzy filantropie

10:11 Královéhradecký kraj: Začalo přihlašování projektů do Burzy filantropie

Neziskové organizace a sociální podniky v Královéhradeckém kraji mají možnost přihlásit své projekty…