ČEZ: Temelín je na plném výkonu, Dukovany se připravují na odstávku pro výměnu paliva

14.08.2019 11:57 | Zprávy

Od včerejška pracuje temelínská elektrárna na plný výkon. Sta procent dosáhl druhý blok necelé tři dny po obnovení výroby elektřiny. Po dvouměsíční plánované odstávce blok energetici připojili při 50procentním výkonu reaktoru o tomto víkendu. Jihočeská elektrárna tak pracuje naplno a kryje přibližně pětinu české spotřeby. Na odstávku druhého temelínského bloku naváže v pátek odstávka prvního bloku Dukovan.

ČEZ: Temelín je na plném výkonu, Dukovany se připravují na odstávku pro výměnu paliva
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín

Odstávky jaderných bloků plánují energetici zpravidla na období nižší spotřeby a tedy i nižších cen elektřiny. „V porovnání se zimou je v létě spotřeba přibližně o třetinu nižší. Klíčová je pro nás také koordinace prací a vzájemné sdílení kapacit pro odstávky. Ty jsou nejen o výměně paliva, neméně důležité jsou i pravidelné kontroly a revize, údržba nebo modifikace zařízení,“ zdůraznil Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Necelý týden po ukončené odstávce druhého temelínského bloku, odstaví ČEZ plánovaně pro výměnu paliva dukovanskou jedničku. Naproti tomu Temelín má obě odstávky za sebou a od včerejška pracuje na plném výkonu. „Máme za sebou náročnější část roku. Obě odstávky jsme zvládli v součtu za 109 dní, tedy o den dříve než jsme plánovali. Vytvořili jsme dobrý základ pro bezpečný a plynulý provoz po zbytek roku.,“ poznamenal Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Reparace

Pokud má být uzavřen mír mezi Ruskem a Ukrajinou souhlasíte nebo nesouhlasíte s tím, že Rusko musí Ukrajině zaplatit válečné škody ve formě reparací?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Čáslavští stíhači už Gripeny natankují i při nočních letech

16:08 Armáda ČR: Čáslavští stíhači už Gripeny natankují i při nočních letech

Většina pilotů 211. taktické letky z Čáslavi už dokáže dotankovat JAS-39 Gripen i během letu v noci,…