ČEZ: Temelín letos poprvé cvičil, okolí se to nedotklo

02.06.2021 17:56 | Zprávy

Při dodrženích všech ochranných proticovidových pravidel dnes proběhlo v Jaderné elektrárně Temelín první letošní cvičení. Energetici si ověřovali reakci na závažné problémy hned na obou blocích. Pro Temelín šlo o první letošní cvičení. Celkově se do něj zapojila přibližně stovka lidí. Okolí se cvičení nedotklo.

ČEZ: Temelín letos poprvé cvičil, okolí se to nedotklo
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Jaderná elektrárna Temelín se fiktivně ocitla bez elektřiny. Takový byl scénář prvního letošního cvičení, který simulovaně vyřadil i mnohonásobné zálohy elektrického napájení. Úkolem zasahujícího týmu tak bylo zprovoznit jeden z deseti dieselgenerátorů. To se povedlo na druhém bloku. Na prvním bloku byla situace ještě složitější. Hasiči ve spolupráci s techniky museli pro chlazení reaktoru připojit mobilní dieselgenerátor a mobilní čerpadlo. „Nešlo o štábní cvičení. Činnosti jsme procvičovali reálně. Jejich rozsah byl relativně velký, hodně vidět byli hasiči a provozní personál, nicméně důležité úkoly plnili i ostatní účastníci cvičení,“ uvedl Ivo Cuřín, sloužící velitel havarijního štábu.

Do prvního letošního cvičení se v Temelíně zapojila stovka odborníků. Všichni dodržovali ochranná proticovidová opatření. V praxi to například znamenalo, že dvacítka odborníků se v havarijním štábu pohybovala v rouškách nebo respirátorech. „Proticovidová opatření uvolňujeme velmi opatrně a v návaznosti na kroky státu. Návrat k pravidelným cvičením je jedním z uvolněných opatření. Stále měříme teplotu na vstupu, testujeme, klademe důraz na dezinfekci nebo chráníme klíčový personál. Je před námi odstávka a proto musíme na elektrárně udržet příznivou situaci,“ zdůraznil Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Vedle hasičů a havarijního štábu elektrárny, se do cvičení zapojili i strojníci nebo dozimetristé. Odborníci v havarijním štábu přijímali opatření, hasiči a strojníci pak reálně činnosti prováděli. Šlo například i tankování nafty do cisterny ze zásobníků, nebo čerpání vody z vodojemu elektrárny. Hasiči také po areálu elektrárny rozmístili hned několik mobilních detektorů na měření radioaktivity. Ty by elektrárna využila v případě výpadku standardního teledozimetrického systému. Mobilní detektory pak radioaktivitu měří neustále a výsledky po 10 minutách posílají například do havarijního štábu nebo centrální dozorny radiační kontroly.

V Temelíně mají v plánu letos cvičit ještě šestkrát. Scénáře přitom mohou být různé, od ekologických událostí, přes požár, až po řešení složitých havárií.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 6,2 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Pochybnosti

Paní senátorko,ukázal Vám osobně někdo tzv dopis na rozloučenou vraha Kozáka? Původně dokonce mluvila o dvou dopisech.Ověřoval někdo pravdivost textu těchto dopisů? Skutečně bylo objektivně a dokonale zjištěno,že spáchal i vraždu v Klánovicích? Je dostupná analýza shody zbraně? Vše je velmi bizardní...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Drogy ani cigarety před celníky neukryli. Pomohl i služební pes

7:44 Celní správa: Drogy ani cigarety před celníky neukryli. Pomohl i služební pes

Začátkem prázdnin měli celníci z moravskoslezského kraje plné ruce práce. V jeden den totiž v dopole…