ČEZ: Temelín zahájil odstávku druhého bloku o týden dříve

26.06.2021 17:59

Bouřka a silný vítr, které se přehnaly přes jižní Čechy, způsobily pád tří stožárů linky velmi vysokého napětí, která spojuje Jadernou elektrárnu Temelín a rozvodnou stanici Kočín.

ČEZ: Temelín zahájil odstávku druhého bloku o týden dříve
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

V důsledku odstavení linky mimo areál elektrárny nemohl druhý temelínský blok odvádět elektřinu a automatické systémy blok odstavily. Vedení elektrárny se rozhodlo plánovanou odstávku zahájit o týden dříve. Bezpečnost temelínské elektrárny není ovlivněna. První temelínský blok pracuje na plném výkonu.

Druhý blok měl být plánovaně odstaven pro výměnu paliva v pátek 2. července. Noční bouřka a silný vítr způsobily pád tří stožárů s linkou velmi vysokého napětí mimo areál elektrárny. Pomocí ní se odvádí elektřina z druhého temelínského bloku. Automatické systémy tak v souladu s projektem blok odstavily. Vedení elektrárny se rozhodlo posunout začátek plánované odstávky.

„Situace vznikla mimo elektrárnu. Dokud nebude linka zprovozněna, nemůžeme blok najet. Podle aktuálních informací může oprava trvat i několik dní. Proto jsme se rozhodli o týden posunout začátek odstávky,“ vysvětlil Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Během odstávky energetici vymění čtvrtinu paliva, zkontrolují reaktor, bezpečnostní systémy nebo turbínu. Vedle kontrol a běžné údržby mají technici v plánu i několik desítek investičních akcí. Celkově má harmonogram 13 tisíc činností. Odstávka potrvá lehce přes dva měsíce.

Vedle toho ČEZ nabídl nejbližším obcím krizovou pomoc. Ty tak mají šanci velmi rychle od energetické nadace získat grant ve výši 50 tisíc korun na opravu škod. „Vše bude vyřízeno velmi rychle, v řádu dní. Uvědomujeme si, že rychlost je v tomto případě velmi důležitá,“ poznamenal Bohdan Zronek, ředitele divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 7,6 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Elektrobusy Škoda E’CITY pro DPP a Prahu dnes vyjedou na první zkušební jízdy v Plzni, veřejnosti se představí na veletrhu CZECHBUS

14:21 Elektrobusy Škoda E’CITY pro DPP a Prahu dnes vyjedou na první zkušební jízdy v Plzni, veřejnosti se představí na veletrhu CZECHBUS

První ze série 14 dvoupólových bateriových elektrobusů Škoda 36BB E’CITY, které Dopravní podnik hl. …