ČEZ: Temelínská elektrárna pracuje na plný výkon

10.10.2023 14:44 | Tisková zpráva

Druhý temelínský blok pracuje na plném výkonu. Operátoři jej dosáhli necelé tři dny od jeho připojení k přenosové soustavě. Spolu s elektrárnou Dukovany je aktuálně v provozu šest jaderných bloků, které bezemisní elektřinou kryjí necelou polovinu české spotřeby.

ČEZ: Temelínská elektrárna pracuje na plný výkon
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Dosažení plného výkonu předcházely kontroly při 80 procentech. Energetici při nich necelý den ověřovali rozložení výkonu reaktoru. Podobné kontroly dělají temelínští odborníci ještě po dosažení plného výkonu. Jde o závěrečné ověření během nájezdu bloku z odstávky, při kterém se fyzici zaměřují na palivo a kalibraci měřících systémů. Vedle toho odborníci sledují chování i dalšího zařízení v jaderné a nejaderné části včetně turbíny.

Temelín má za sebou obě letošní plánované odstávky. První blok byl pro kontroly a výměnu palivových souborů odstaven na necelé dva měsíce od 7. dubna do 8. června, druhý pak od 18. srpna do 7. září.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 11,7 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Vyhrožujete vyhozením Moravce z ČT

Řekl jste to v debatě s Bartoškem. Není tohle vaše prohlášení důkazem toho, že chcete zasahovat do svobody médií?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústecký kraj: Podnikatel roku 2025

7:16 Ústecký kraj: Podnikatel roku 2025

Prestižní ocenění EY Podnikatel roku 2025 Ústeckého kraje získala Markéta Jiráčková, majitelka rodin…