ČEZ: V Temelíně plánovaně vyvezli z reaktoru jaderné palivo

14.04.2021 7:33

Všech 163 palivových souborů plánovaně vyvezli technici Jaderné elektrárny Temelín z reaktoru prvního bloku. Vyvážení trvalo necelé čtyři dny. Nyní se odborníci připravují na odvoz kontejnerů s použitým palivem. První blok je z důvodu výměny paliva plánovaně odstaven od 26. března.

ČEZ: V Temelíně plánovaně vyvezli z reaktoru jaderné palivo
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Odstávka prvního bloku elektrárny Temelín je přibližně v první třetině. Energetici už usadili na pozici na strojovně nové separátory, které nyní napojují na okolní technologii. Souběžně s tím například kontrolují bezpečnostní systémy, turbínu a modernizují potrubí cirkulační chladicí vody. Aktuálně se připravují na postupný odvoz tří kontejnerů s použitým palivem z reaktorového sálu do skladu použitého paliva.

Anketa

Vadí vám, že kandidát na ministra kultury Birke nemá vysokoškolské vzdělání?

36%
64%
hlasovalo: 3862 lidí

„Ve třech těchto kontejnerech je necelých padesát tun paliva, díky kterému se mohlo ušetřit přibližně devět miliónů tun CO2 z uhelných elektrárny,“ poznamenal Jan Kruml, ředitel elektrárny Temelín a dodal, že z přesouvaného paliva vznikla elektřina na skoro devítiměsíční spotřebu všech českých domácností.

Zpět do reaktoru technici vrátí 115 palivových souborů, které doplní 48 novými soubory. Palivové soubory, které se už nevrací do reaktoru, zůstávají přibližně deset let v bazénu skladování vedle reaktoru. Poté je technici převezou ve speciálních kontejnerech převezeny do skladu použitého paliva, který je od roku 2010 v provozu v areálu elektrárny. Tady mohou být umístěny až 60 let.

V harmonogramu odstávky mají energetici téměř 14 tisíc činností včetně 73 investičních akcí. Na elektrárně se navíc pohybuje až pět stovek nových zaměstnanců dodavatelských firem. Proto energetici na začátku odstávky ještě zpřísnili proticovidová opaření. V praxi to může znamenat až tisíc testů denně.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 4,9 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

NP Podyjí: Hallamasskova vyhlídka ve Vranově je z bezpečnostních důvodů uzavřena

18:38 NP Podyjí: Hallamasskova vyhlídka ve Vranově je z bezpečnostních důvodů uzavřena

Z technických důvodů musíme až do odvolání uzavřít Hallamasskovu vyhlídku ve Vranově nad Dyjí.