ČEZ: V Temelíně proběhlo první letošní cvičení. Okolí se nedotklo

10.04.2018 15:59

Hned dvě události musely během cvičení řešit havarijní štáb a zasahující skupiny v Jaderné elektrárně Temelín. Do prvního letošního cvičení se zapojilo sedm desítek odborníků. Okolí se cvičení nedotklo. Pro letošní rok má elektrárna naplánováno hned devět cvičení.

ČEZ: V Temelíně proběhlo první letošní cvičení. Okolí se nedotklo
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ
reklama

Reakci na fiktivní poruchu v jaderné části a následně i fiktivní požár v nejaderné části procvičovali dnes odborníci v Jaderné elektrárně Temelín. „Musíme být připraveni i na stavy, kdy se situace bude komplikovat a budeme muset najednou řešit více událostí. V Temelíně děláme maximum proto, abychom to reálně nikdy nepotřebovali, nicméně i pro tyto případy je potřeba mít nastaven systém a ověřovat, že je plně funkční,“ poznamenal Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Do prvního letošní cvičení se zapojili operátoři na simulátoru. Hasiči ČEZ likvidovali fiktivní požár transformátoru a veškeré zásahy řídil havarijní štáb elektrárny. Okolí se cvičení nedotklo. Elektrárna spouštěla pouze rozhlasové sirény, které jsou méně výrazné než areálové.

Během cvičení si Temelín prověřil komunikaci s moskevským centrum WANO (Sdružení provozovatelů jaderných elektráren). Systém předávání informací je jasně nastaven. Elektrárna by informovala šest subjektů jako například Státní úřad pro jadernou bezpečnost nebo Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje. Mezi příjemci informace by bylo i moskevské centrum WANO. Přes něj by byla informace předána i dalším provozovatelům jaderných elektráren, což je důležité například pro posouzení situace experty mimo elektrárnu.

Ročně v Temelíně proběhne devět cvičení. V úvahu se berou všechna možná rizika. Vedle radiačních, technologických nebo ekologických událostí je to například i eliminace požárů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojenské lesy a statky: Stezka Olšina vyhrála hlasování veřejnosti o dřevěnou stavbu roku

17:17 Vojenské lesy a statky: Stezka Olšina vyhrála hlasování veřejnosti o dřevěnou stavbu roku

Dřevěnou stavbou roku je podle hlasování veřejnosti nová naučná stezka, kterou na šumavské Olšině o …