ČEZ filmová scéna na šumperském Džemfestu uvede neznámý film s Burianem

21.10.2015 13:45

Středomoravskou premiérou nedávno objeveného filmu s Vlastou Burianem v hlavní roli vyvrcholí letošní ročník šumperského festivalu Džemfest, na kterém se představí například Mňága a Ždorp, Michal Hrůza nebo Slza. Němý snímek Milenky starého kriminálníka si mohou zájemci vychutnat na ČEZ filmové scéně v šumperském kině Oko za doprovodu živé klavírní hudby.

ČEZ filmová scéna na šumperském Džemfestu uvede neznámý film s Burianem
Foto: cez.cz
Popisek: ČEZ filmová scéna na šumperském Džemfestu uvede neznámý film s Burianem.

Film byl naposledy k vidění v 60. letech 20. století na hořlavém filmovém materiálu. Vloni restaurátoři filmový pás slepili po kouscích z torza několika dochovaných kopií, použili přitom světově unikátní metodu kolorování. V obnovené verzi měl premiéru na karlovarském festivalu a teď se díky snaze šumperských pořadatelů dostane i do Olomouckého kraje.

V němé komedii z roku 1927 září po boku Anny Ondrákové a Jindřicha Plachty především Vlasta Burian, který ztvárnil dvojroli příslušníka zchudlého šlechtického rodu a pověstného gangstera. Bláznivou komedii charakterizuje děj plný zvratů: šlechtice angažuje jeho synovec, aby jej zastoupil při námluvách s excentrickou dcerou svého věřitele a od vynuceného sňatku ji odradil. Stane se pravý opak, strýc totiž vypadá jako obávaný gangster a mladá žena, která ráda boxuje a miluje rychlou jízdu autem, si od manželství se známým kriminálníkem slibuje vzrušení a slávu.

Neozvučený černobílý film doprovodí klavírní improvizací Zdeněk Dočekal a Jan Horníček, brilantní klavíristé pocházející ze Šumperka. „Jsem rád, že projekci opatří hudbou právě tito dva skvělí muzikanti. Komediální příběh s Vlastou Burianem tak dostane další umělecký rozměr, který umocní dobovou atmosféru filmu,“ řekl ředitel kina Oko a spolupořadatel Džemfestu Kamil Navrátil. Milenky starého kriminálníky se promítají na ČEZ filmové scéně v kině Oko v sobotu 24. října od 19.30.

Burian festival nejen ukončí, ale také zahájí. Písničkář Jan Burian vystoupí se svým recitálem v šumperské knihovně ve čtvrtek 22. října. O den později vypukne v domě kultury hlavní festivalový program, ve kterém kromě hvězd zahraje také šumperská kapela Trocha klidu, jež uspěla v tradiční vyhledávací soutěži talentů Džemkap.

Festival je populární nejen mezi diváky, získává také uznání z oficiálních míst. V roce 2013 obdržel Cenu města Šumperka v kategorii Kultura, vloni Cenu Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní památkový ústav: Nová architektura mezi centry a periferiemi

22:22 Národní památkový ústav: Nová architektura mezi centry a periferiemi

Aktuální výstava připravená ostravským pracovištěm Národního památkového ústavu nese název Nová arch…