ČEZ mimořádně zpřístupní 6 vodních elektráren pro veřejnost. Podmínkou je registrace

19.03.2025 7:33 | Tisková zpráva

Šest vodních elektráren provozovaných Skupinou ČEZ na čtyřech řekách v šestici krajů České republiky se už tuto sobotu otevře pro veřejnost. Série limitovaných exkurzí v bezemisních elektrárnách je součástí oslav Mezinárodního dne vody, který připadá právě na 22. březen. Vodní, sluneční a větrné zdroje ČEZ vyrobily loni 1 700 GWh bezemisní energie.Takové množství elektřiny by pokrylo spotřebu 488 tisíc českých domácností. Přispěly k tomu i nové fotovoltaiky, i díky nim ČEZ vyrobil ze slunce o 10 % více.

ČEZ mimořádně zpřístupní 6 vodních elektráren pro veřejnost. Podmínkou je registrace
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Návštěvníci, kteří se předem zaregistrují ZDE, uvidí zákulisí výroby ekologické elektřiny ve vodní elektrárně Střekov a malých vodních elektrárnách na brněnské přehradě, v Obříství, Práčově, Předměřicích a Spytihněvi. Část z nich v posledních letech prošla rozsáhlou modernizací, aby i v měnící se energetice 21. století zůstaly důležitými prvky české energetické soustavy. V dubnových termínech otevřou své brány také vodní elektrárny Les Království a Pastviny.

Obnovitelné zdroje provozuje ČEZ v jedenácti krajích České republiky. Loni tyto elektrárny naplno využily příznivých hydrologických, osvitových i větrných podmínek podpořených navíc efektivnějšími zmodernizovanými i nově zprovozněnými elektrárnami a oproti roku 2023 navýšily výrobu o 18,5 procent na 1 710 GWh.

Vodní elektrárny se v České republice významnou měrou podílejí na výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů. Jejich role v dnešní energetice ještě více roste díky schopnosti za několik desítek vteřin najet na plný výkon a přispívat ke stabilnímu provozu české energetické sítě. O významu a přínosu vodních elektráren se veřejnost může přesvědčit už tuto sobotu, kdy Skupina ČEZ u příležitosti Mezinárodního dne vody uspořádá mimořádné exkurze do šestice provozů po celé republice.

Vodní elektrárny ČEZ loni dodaly do sítě rekordních 1,2 milionu MWh bezemisní elektřiny, a pokryly tak spotřebu 340 tisíc domácností. Aby byly i v dalších letech schopné plnit zvýšené nároky měnící se české energetiky, průběžně je modernizujeme. Provoz na vodních elektrárnách zajišťuje sehraná parta srdcařů a odborníků, také jejich práci chceme veřejnosti ukázat. Mimořádně proto už tuto sobotu u příležitosti Mezinárodního dne vody zpřístupníme registrovaným návštěvníkům šestici elektráren na čtyřech řekách v šesti krajích České republiky. Dvě elektrárny zpřístupníme ještě v dubnu,“ říká ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko.

Nejvíce ekologických zdrojů elektřiny fungujících na českých a moravských řekách, se pro veřejnost otevře na Labi. Lidé mohou navštívit modernizované východočeské Předměřice, které spolehlivě fungují už více 70 let. Na středním Labi, téměř před soutokem s Vltavou, bude přístupný provoz v Obříství - první skutečně moderní česká vodní elektrárna pracující na nízkém vodním spádu, která letos oslaví 30 let spolehlivého provozu. Třetí labskou elektrárnou v programu dne otevřených dveří je ústecký Střekov. Elektrárnu, jejíž produkce loni pokryla spotřebu 25 tisíc severočeských domácností, čeká v následujících letech velká obnova všech tří soustrojí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

koncesionářské poplatky

Dobrý den, pane Nachere. Samozřejmě vím, že jste proti zvýšení koncesionářských poplatků, a pokud to dobře chápu, tak když budete u moci, tak je opět snížíte? A neuvažujete o jejich úplném zrušení? Já netvrdím, že se třeba na nějaké pořady na ČT nekoukám, ale pokud jde o zpravodajství rozhodně mi ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Nádraží v Bubnech i zastávka na Výstavišti jsou těsně před dokončením

16:08 Správa železnic: Nádraží v Bubnech i zastávka na Výstavišti jsou těsně před dokončením

Do zahájení provozu další části tratě z centra Prahy na letiště zbývají necelé tři měsíce. Na úseku …