ČEZ podepsal smlouvy s 55 studenty středních i vysokých škol

03.11.2023 19:50 | Tisková zpráva

Skupina ČEZ podepsala rekordní počet jaderných stipendijních smluv – letošní školní rok tak s finanční podporou zahájilo celkem 55 studentů, třetinu tvoří dívky.

ČEZ podepsal smlouvy s 55 studenty středních i vysokých škol
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Stipendisté na ty nejžádanější jaderné pozice v jaderných elektrárnách včetně malých modulárních reaktorů mohou během pětiletého studia získat téměř půl milionu korun. S ohledem na plány posílení výroby z jádra a výstavbu nových jaderných bloků poskytnul ČEZ letos stipendia nejen budoucím operátorům a reaktorovým fyzikům, ale také vysokoškolákům se zájmem o pozice jaderných odborníků v jiných oblastech, a rovněž středoškolákům. V příštích deseti letech plánuje ČEZ nabrat do jaderné oblasti až 2 600 nových lidí. 

Zájem spojit svou budoucí kariéru s jadernou energií mezi studenty stoupá. Do stipendijního programu Skupiny ČEZ se tak letos zapojí 55 zájemců, téměř dvojnásobný počet než loni. Nově ČEZ do programu zapojil kromě tradičních zájemců o pozici operátora sekundárního bloku či reaktorového fyzika také vysokoškoláky, kteří by v budoucnu mohli nastoupit na jiné odborné pozice nejen v provozu (strojaři, elektrotechnici, chemici apod.), ale třeba i ve výstavbě nových jaderných zařízení. Další novinkou je také podpora středoškoláků s potenciálem pokračovat ve studiu na technické škole. 

„Noví stipendisté se uvedli skvěle a těšíme se na ně. Jaderná energetika je během na dlouhou trať. Například operátoři budoucích jaderných bloků nastoupí do stávajících elektráren, kde získají potřebné znalosti a kvalifikace. Navíc i naše současné jaderky chceme provozovat nejméně 60 let, a prochází proto generační obměnou. O práci se tedy stipendisté rozhodně bát nemusí, spíš naopak,“ říká člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek. 

Dobrou zprávou je rovněž výrazný nárůst zájmu ze strany dívek – zatímco loni tvořil podíl přihlášených dívek 15 %, letos už je jich téměř třetina. 

Všichni noví stipendisté za sebou mají účast v některé z řady náborových akcí, které ČEZ organizuje: pro středoškoláky je určená třídenní odborná stáž Jaderná maturita, pro vysokoškoláky dvoutýdenní intenzivní Letní univerzita či týdenní SMR Camp. Kromě přednášek a exkurzí absolvují účastníci těchto akcí také náročné psychodiagnostické testy a osobní pohovory. Stipendia jsou nabídnutá těm nejlepším. 

Vysokoškoláci si během pětiletého studia na nejžádanější jaderné pozice přijdou podle akademických výsledků až na 480 000 korun, středoškoláci v maturitním oboru během studia posledních dvou ročníků mohou získat až 85 000 korun, přičemž nabídka zahrnuje jak střední odborné školy, tak gymnázia. Podrobné informace o podmínkách stipendií jsou k dispozici na webu Kdejinde.cz.  

V příštích deseti letech ČEZ nabere do stávajících jaderných elektráren a do týmů připravujících výstavbu nového bloku v Dukovanech či malých modulárních reaktorů odhadem 2 600 nových lidí.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

 České dráhy během první poloviny roku převzaly do provozu 55 nových vlaků a lokomotiv

22:03 České dráhy během první poloviny roku převzaly do provozu 55 nových vlaků a lokomotiv

Celkem 22 elektrických jednotek RegioPanter, 15 motorových jednotek RegioFox, 17 lokomotiv Vectron a…