ČEZ se pustil do recyklace keramických izolátorů

14.08.2015 20:53 | Zprávy

Více než polovina vyřazených keramických izolátorů demontovaných z elektrizační distribuční soustavy, které ještě v roce 2013 končily na skládkách, prochází od loňska recyklací a využívá se v další výrobě. Cílem společnosti ČEZ Distribuční služby (ČDS) je do dvou let předat k druhotnému využití všechny z provozu vyřazené izolátory, tedy přes 200 tun materiálu.

ČEZ se pustil do recyklace keramických izolátorů
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Místo skládkování loni předala firma k dalšímu využití zhruba 55 procent z celkové produkce 253 tun odpadních keramických izolátorů, především ve středních, západních a severních Čechách. Nejvíce se nový systém osvědčil právě ve Středočeském kraji, kde loni předali energetici k recyklaci více než 64 tun izolátorů. Nyní připravují rozšíření recyklace na zbylé oblasti Čech i na Moravu. Finančně je nový způsob srovnatelný se skládkováním.

Pracovníci společnosti ČEZ Distribuční služby vymění každý rok více než 20 tisíc izolátorů, jejichž celková hmotnost přesahuje 200 tun. V recyklaci dosud bránily takzvané litinové spodky, jež jsou na ně nalisovány a jejich oddělení od keramické části izolátoru je technicky i finančně náročné. „Dlouho jsme nemohli najít firmu, která by zvládla keramiku od litiny efektivně oddělit. Teprve loni jsme se dohodli s karlovarskou společností KMK GRANIT, která tento proces zvládla. Keramiku dále používá ve své výrobě a litinu postupuje na trh k dalšímu zpracování,“ řekla Markéta Veličková, která má v ČDS na starost proces nakládání s odpady.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Naše členství v EU

Jak se to, že chcete zůstat v EU slučuje s tím, že chcete kandidovat s komunisty, kteří jsou proti? A jak se stavíte k přijetí Eura?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní: Jaký byl příběh Mlady, Kromaňonky z Mladečských jeskyní?

22:03 Správa jeskyní: Jaký byl příběh Mlady, Kromaňonky z Mladečských jeskyní?

Na loňské hlasování o jménu pro 31 tisíc let starou dívku z Mladečských jeskyní u Litovle navazuje n…