ČHMÚ: Déšť v posledních pěti letech nestíhá dorovnat odtok v řekách

25.11.2018 15:20 | Zprávy

Srážkové a odtokové poměry na území České republiky za období 2014–2018

ČHMÚ: Déšť v posledních pěti letech nestíhá dorovnat odtok v řekách
Foto: ČHMÚ
Popisek: ČHMÚ

V této krátké studii vás seznámíme se srážkoodtokovými poměry na území České republiky v letech 2014–2018. V první části analyzujeme srážkové poměry a popisujeme regionální rozdíly na úrovni krajů České republiky. V druhé části charakterizujeme odtokové poměry za stejné období ve vybraných hlavních povodích.

Stejně jako rok 2015, který byl hodnocen rokem suchým, a to jak z hlediska srážkových, tak i odtokových poměrů, lze takto označit i letošní rok 2018. V jistých směrech, jako jsou například výrazný nedostatek vody v krajině, v půdě nebo výrazné snížení hladin vodních toků, lze dokonce rok 2018 považovat z hlediska těchto projevů a dopadů za ještě významnější. I když srážkový deficit v roce 2015 byl nepatrně vyšší než v roce 2018, byl letošní rok výjimečný i tím, že byl již pátým po sobě jdoucím rokem s negativní srážkovou bilancí.

Hlavní příčinou nástupu sucha byl deficit srážek, tedy meteorologické sucho. Příčiny sucha jsou ovšem komplexnější a nejsou spojené jen s aktuálním nedostatkem atmosférické vody. Sucho, v obou „extrémních“ letech 2015 a 2018, postihlo nejen území České republiky, ale i okolní státy.

V České republice se za sucho považuje období bez vláhy v trvání v řádech týdnů až měsíců. Sucho lze rozdělit:

  • Nahodilé – období s nepravidelným výskytem sucha, srážek je výrazně méně než obvykle. Deficit srážek provází vysoké teploty, nízká vlhkost vzduchu, malá oblačnost a větší počet hodin slunečního svitu. To způsobuje vyšší výpar z daného území, čímž se dále zvyšuje nedostatek vody.
  • Meteorologické – nižší objem srážek než je v daném období normální.
  • Agronomické (zemědělské) – sucho v půdě, plodiny nemají dostatek vláhy.
  • Hydrologické – citelné snížení hladin vodních toků.
  • Sociálně-ekonomické – nedostatek pitné vody pro obyvatele či užitkové vody pro průmysl, hydroelektrárny nemohou pracovat.

Vývoj plošného srážkového deficitu na území krajů České republiky za období hydrologických roků 2014–2018

Za počátek aktuálního období sucha lze podle průměrného srážkového ročního úhrnu na území České republiky stanovit již rok 2014. Rok 2014 byl prvním rokem, který z hlediska průměrného ročního množství srážek na území ČR vykázal deficit ca 5 % dlouhodobého průměru 1981–2010. V následující analýze a popisu období roků 2014 až 2018 je zvolena jako základní časová jednotka hydrologický rok.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Spolupráce s operátory pomáhá dopadnout zločince

16:13 Policie ČR: Spolupráce s operátory pomáhá dopadnout zločince

Případ podvodnice, která získala více než 16 milionů, snad pomůže varovat širokou veřejnost.