ČMKBK: Plyn i elektřina zlevnily

1.8.2016 11:10 dop.

Ve 30. týdnu bylo na Českomoravské komoditní burze Kladno uzavřeno 164 kontraktů na dodávku 152,6 tisíce MWh elektřiny a zemního plynu pro konečné odběratele za 78,3 milionu korun. Zemní plyn i silová elektřina proti předchozímu týdnu zlevnily o 3 až 6 procent.

ČMKBK: Plyn i elektřina zlevnily
Foto: cmkbk.cz
Popisek: Českomoravská komoditní burza Kladno - logo

Cena ročního kontraktu zemního plynu klesla proti 29. týdnu v maloodběru o 5,8 procenta s uzavíracím kurzem 456 Kč/MWh, ve velkoodběru se snížila o 3,1 procenta a uzavírala na 464 Kč/MWh.

Roční kontrakt silové elektřiny v nízkém napětí zlevnil o 5,3 procenta s uzavíracím kurzem 769 Kč/MWh.

Nákup energií na ČMKBK v červenci zveřejnilo ministerstvo dopravy. Resort prostřednictvím Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) nakoupil na příští rok téměř 300 tisíc MWh elektřiny a více než 175 tisíc MWh zemního plynu a snížil náklady na energie meziročně o 30 milionů korun.

„Po předloňském nákupu pro celý resort, který přinesl úsporu téměř 40 milionů korun, a po loňském nákupu, který snížil náklady o dalších 80 milionů, jsme dále zvýšili poptávané objemy u elektřiny o 24 tisíc MWh a u zemního plynu o 15 tisíc MWh. Spolu s ministerstvem a SŽDC se tak do nákupu zapojily České dráhy, a.s., Ředitelství silnic a dálnic ČR, Státní fond dopravní infrastruktury, ČD Cargo, Centrum služeb pro silniční dopravu, Řízení letového provozu ČR, Státní plavební správa, Ředitelství vodních cest ČR, Úřad pro civilní letectví, Centrum dopravního výzkumu, Výzkumný ústav železniční, a.s., a DPOV, a.s. Čtvrtým rokem energie nakupujeme na kladenské komoditní burze, která je nejkonkurenčnějším prostředím pro oblast dodávek energií,“ uvedl na webových stránkách SŽDC její generální ředitel Pavel Surý.

Českomoravská komoditní burza Kladno vznikla v roce 1995 dle zákona č. 229/1992 Sb., o komoditních burzách a na základě státních povolení udělených Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zemědělství. Obchodování s energiemi organizuje ČMKBK v samostatné sekci Energetická burza od roku 2002, která je tak první energetickou burzou v České republice a největším energetickým burzovním trhem s dodávkami energií ve střední Evropě.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Vaše rady nad zlato

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Praha měla loni druhou nejmladší populaci mezi kraji

17:17 Český statistický úřad: Praha měla loni druhou nejmladší populaci mezi kraji

Ve Středočeském kraji žilo i v roce 2021 nejvíce obyvatel ze všech regionů Česka, populačně nejslabš…