ČNB: Bankovní rada rozhodla o použití zisku za rok 2019 na úhradu kumulované ztráty

29.03.2020 11:53

Bankovní rada České národní banky projednala účetní závěrku a zprávu o výsledku hospodaření za rok 2019 a rozhodla o použití loňského zisku ve výši 57,9 mld. Kč na úhradu účetní ztráty z minulých let. Zbývající část kumulované ztráty ve výši 129,2 mld. Kč zůstane i nadále v rozvaze ČNB jako neuhrazená ztráta předchozích období.

ČNB: Bankovní rada rozhodla o použití zisku za rok 2019 na úhradu kumulované ztráty
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.
reklama

Rozhodnutí bankovní rady se opírá o zákonnou úpravu, ze které vyplývá povinnost přednostního použití zisku na úhradu minulých ztrát. Bankovní rada také konstatovala, že loňský zisk měl převážně nerealizovaný, účetní charakter, protože vznikl z velké části přeceněním akciového portfolia ČNB na základě loňského růstu akciových trhů. Tento zisk je navíc silně volatilní, protože akcie zůstávají i nadále v držení ČNB, a jsou tak vystaveny změnám tržních trendů včetně současného propadu akciových trhů v souvislosti s šířením nákazy koronavirem.

Na dosaženém loňském zisku 57,9 mld. Kč se podílely především výnosy ze správy devizových rezerv, které převážily nad náklady na měnověpolitické operace. Akciová portfolia se po zahrnutí dividendového výnosu stala za rok 2019 nejvýnosnější třídou devizových rezerv ČNB.

Změna korunové hodnoty cizoměnových aktiv a pasiv, vyplývající z pohybu měnových kurzů, neměla na rozdíl od předchozích let zásadní vliv na hospodářský výsledek. Vůči euru, ve kterém je investována největší část devizových rezerv, koruna meziročně mírně posílila. Vůči jiným rezervním měnám naopak oslabila. Výsledný dopad proto představoval mírnou kurzovou ztrátu.

Náklady na měnověpolitické operace se zvýšily s tím, jak domácí inflační tlaky a inflace setrvávající v horní polovině tolerančního pásma inflačního cíle ČNB vedly v květnu 2019 k dalšímu zvýšení základních měnověpolitických sazeb o 25 bazických bodů.

Roční zprávu o výsledku hospodaření za rok 2019 a účetní závěrku za rok 2019 najdete ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České dráhy: Propojení In Karty ČD a moravskoslezské ODISky vstoupilo do další fáze

19:38 České dráhy: Propojení In Karty ČD a moravskoslezské ODISky vstoupilo do další fáze

Spolupráce mezi Českými drahami a Koordinátorem ODIS, který spravuje Integrovaný dopravní systém Mor…