ČNB: Druhou největší skupinu poskytnutých půjček rezidentům tvoří půjčky domácnostem

18. 8. 2016 7:32

Zprostředkovatelé financování aktiv (finanční leasing, splátkový prodej, spotřebitelský úvěr, faktoring, forfaiting) - komentář k agregované sektorové rozvaze k 31. 3. 2016

ČNB: Druhou největší skupinu poskytnutých půjček rezidentům tvoří půjčky domácnostem
Foto: wikipedia
Popisek: Česká národní banka.

Celková bilanční suma zprostředkovatelů financování aktiv k 31. 3. 2016 činila 350,8 mld. Kč. Oproti minulému čtvrtletí tato suma vzrostla o 0,8 mld. Kč. Ve srovnání s předchozím rokem se celková bilanční suma vyrovnala prvnímu čtvrtletí roku 2015.

Největší položku aktiv tvoří poskytnuté půjčky v hodnotě 259,2 mld. Kč. Z toho bylo 248,0 mld. Kč poskytnuto rezidentským subjektům. Poskytnuté půjčky celkem v prvním čtvrtletí roku 2016 zaznamenaly oproti předchozímu čtvrtletí mírný nárůst, a to o 0,4 %. Meziročně poskytnuté půjčky zaznamenaly také mírný nárůst o 0,2 %, resp. o 0,5 mld. Kč.

Největší část poskytnutých půjček rezidentům tvoří půjčky nefinančním podnikům v hodnotě 190,8 mld. Kč, což představuje 76,9 % celkového objemu půjček poskytnutých rezidentům. Ve srovnání s předcházejícím čtvrtletím vzrostly půjčky nefinančním podnikům o 0,8 mld. Kč. Také meziročně hodnota půjček nefinančním podnikům vzrostla, a to o 15,9 mld. Kč.

Druhou největší skupinu poskytnutých půjček rezidentům tvoří půjčky domácnostem v hodnotě 56,5 mld. Kč, které oproti minulému čtvrtletí poklesly o 3,2 mld. Kč. Poskytnuté půjčky domácnostem tvořily 22,8 % hodnoty půjček poskytnutých rezidentům.

Při zpracování dat zprostředkovatelů financování aktiv za první čtvrtletí roku 2016 byla provedena revize dat za rok 2015.

Poznámka:
Zprostředkovatelé financování aktiv jsou dle vyhlášky 314/2013 Sb. ty společnosti, které v rámci svého podnikání jako svou rozhodující nebo podstatnou činnost poskytují úvěry nebo půjčky nebo uzavírají smlouvy obdobné povahy, například finanční leasing, faktoring, spotřebitelský úvěr, financování splátkového prodeje, apod.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Univerzita Karlova připravila v rámci projektu Česko! A jak dál? už pět veřejných diskuzí, další bude letos v září

22:26 Univerzita Karlova připravila v rámci projektu Česko! A jak dál? už pět veřejných diskuzí, další bude letos v září

Univerzita Karlova pokračuje v projektu Česko! A jak dál?, jehož cílem je definovat zásadní témata Č…