ČNB: Stříbrná mince připomene 150. výročí narození antropologa Aleše Hrdličky

21.03.2019 21:53

Česká národní banka vydává stříbrnou minci u příležitosti 150. výročí narození světoznámého českého antropologa Aleše Hrdličky. Pamětní mince v nominální hodnotě 200 korun bude k dostání od 20. března 2019.

ČNB: Stříbrná mince připomene 150. výročí narození antropologa Aleše Hrdličky
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.

Do oběhu se dostane 4 700 mincí v běžném a 8 800 ve špičkovém (proof) provedení. Varianty mince, jejíž výtvarnou podobu navrhnul Asamat Baltaev, se liší povrchovou úpravou a provedením hrany.

Aleš Hrdlička se narodil 29. března 1869 v Humpolci jako Alois Ferdinand Hrdlička. Jméno si nechal úředně změnit v dospělosti podle přezdívky z dětství. Většinu života prožil v USA, kam se jeho rodina přestěhovala kvůli hospodářské krizi, když mu bylo 13 let. Vždy byl však českým vlastencem a podporoval české emigranty v USA. Přestože vystudoval lékařství, jeho životním posláním se stala antropologie. Založil Antropologické oddělení Národního muzea USA a svou vědeckou činnost soustředil na vysvětlení původu amerických Indiánů. Dokázal, že američtí Indiáni mají asijský původ a přišli na tento kontinent severní cestou přes Kamčatku a Beringovu úžinu.

Na lícní straně dvousetkoruny připomínající tohoto českého antropologa je stylizované zobrazení vývojových fází člověka se třemi překrývajícími se portréty z profilu. Po obvodu mince je v neuzavřeném opisu název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“ a při pravém spodním okraji mince je umístěna nominální hodnota 200 Kč.

Na rubové straně stříbrné mince je portrét Aleše Hrdličky s jeho jménem v neuzavřeném opisu. Při pravém spodním okraji mince jsou umístěny letopočty „1869“ a „2019“ a indiánská čelenka odkazující na jeho vědeckou práci.

Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Mince s motivem antropologa Aleše Hrdličky patří mezi 21 pamětních stříbrných dvousetkorun, které v rámci emisního plánu ČNB na léta 2016–2020 připomínají výročí významných osobností a důležitých událostí českých dějin. Dalším počinem bude pamětní stříbrná mince ke 100. výročí sestrojení prvního letadla československé výroby Bohemia B-5, kterou ČNB vydá 24. dubna 2019.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

TATRA TRUCKS získala ocenění School Friendly za projekt Tatra do škol

10:12 TATRA TRUCKS získala ocenění School Friendly za projekt Tatra do škol

V pondělí 9. prosince se konal jubilejní 20. ročník slavnostního společenského galavečera, nesoucího…