ČOI: Kontroly nabíječek baterií potvrdily ve většině případů nedostatky

12.08.2020 22:27

USB nabíječky, nabíječky pro notebooky a pro dobíjecí baterie jsou spotřebiteli hojně využívány. Česká obchodní inspekce se zaměřila na tento sortiment a vyhodnotila kontroly, které provedla v roce 2019.

ČOI: Kontroly nabíječek baterií potvrdily ve většině případů nedostatky
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo

 Celkem zkontrolovala 11 typů nabíječek a nedostatky zjistila u 6 typů. U 1 typu stanovila vážné bezpečnostní riziko, kdy při použití může dojít až k vážnému úrazu či dokonce smrti uživatele. „Výsledky kontrolní akce potvrzují, že u většiny nabíječek se vyskytují nedostatky a je nutné v kontrolách pokračovat a zabránit tak používání nevyhovujících zařízení s určitou mírou nebezpečí pro konečného spotřebitele,“ říká k výsledkům kontrol ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Česká obchodní inspekce uskutečnila v rámci spolupráce států EU mezinárodní kontrolní akci zaměřenou na nabíječky. Cílem těchto kontrol, které proběhly v roce 2019, bylo ověření, zda USB nabíječky, nabíječky pro notebooky a nabíječky pro dobíjecí baterie, které jsou nabízeny v tržní síti ČR, splňují technické požadavky stanovené v příslušných zákonech.

Česká obchodní inspekce provedla 11 kontrol u 10 distributorů a 1 dovozce. U nich zkontrolovala celkem 11 typů výrobků. K testování bylo odebráno 9 typů (3 typy USB nabíječek, 3 typy nabíječek pro notebooky, 3 typy univerzálních nabíječek pro dobíjecí baterie). Nedostatky byly zjištěny u 6 typů kontrolovaných výrobků.

Ve 2 případech byly zjištěny nedostatky v informačních povinnostech, kdy nebyly uvedeny bezpečnostní instrukce v českém jazyce, 1 typ nebyl označen kontaktními údaji výrobce (§ 4 odst. 7 nařízení vlády č. 118/2016 Sb.) a kontaktními údaji dovozce (§ 6 odst. 2 nařízení vlády č. 118/2016 Sb.) a 1 typ nebyl označen číslem typu, či série, nebo sériovým číslem, nebo jiným prvkem umožňujícím jeho identifikaci (§ 4 odst. 6 nařízení vlády č. 118/2016 Sb.).

Z 9 testovaných typů byly 4 typy byly vyhodnoceny jako nevyhovující po technické stránce a 1 typ nevyhověl po stránce administrativní. U 4 výrobků nevyhovujících po technické stránce bylo provedeno posouzení rizik a u 1 typu bylo stanoveno vážné riziko. Tento výrobek byl nahlášen do databáze RAPEX a informace o něm zveřejněna na webových stránkách ČOI zde.

Česká obchodní inspekce uložila celkem 10 opatření ve formě doložení příslušné dokumentace ke kontrolovaným výrobkům, zákazu dodávání nevyhovujících výrobků na trh a stažení rizikových výrobků z trhu.

Příslušné zákony, nařízení a normy:

  • Zákon č. 90/2016 Sb., o posuzování shody stanovených výrobků při jejich dodávání na trh
  • Zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky
  • Nařízení vlády č. 118/2016 Sb., o posuzování shody elektrických zařízení určených pro používání v určitých mezích napětí při jejich dodávání na trh
  • Nařízení vlády č. 117/2016 Sb., o posuzování shody výrobků z hlediska elektromagnetické kompatibility při jejich dodávání na trh a nařízení vlády č. 481/2012 Sb., o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních
  • USB nabíječky, nabíječky pro notebooky – ČSN EN 60950-1 ed. 2 Zařízení informační technologie - Bezpečnost - Část 1: Všeobecné požadavky
  • Nabíječky pro dobíjecí baterie – ČSN EN 60335-2-29 ed. 2 Elektrické spotřebiče pro domácnost a podobné účely - Bezpečnost - Část 2-29: Zvláštní požadavky na nabíječe baterií

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká správa sociálního zabezpečení: Zpráva o činnosti za rok 2020

22:25 Česká správa sociálního zabezpečení: Zpráva o činnosti za rok 2020

Na webu ČSSZ byla zveřejněna Zpráva o činnosti České správy sociálního zabezpečení za rok 2020.