ČOI: Pozor na falešné e-shopy, které zneužívají strach lidí z koronaviru

14.03.2020 18:18 | Zprávy

Na internetu se objevují první falešné e-shopy zneužívající strach z koronaviru. Nejedná se o e-shopy v pravém slova smyslu.

ČOI: Pozor na falešné e-shopy, které zneužívají strach lidí z koronaviru
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo

„Jde o anonymní provozovatele, kteří zatím jen sbírají osobní data, která se pak dají využít třeba pro telefonní marketing, ale v budoucnu by mohli chtít od spotřebitelů i peníze za výrobky, které třeba ani neodešlou, jako se to děje u mnoha dalších podvodných anonymních webů,“ říká ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Z pohledu České obchodní inspekce není možné řešit anonymní weby například v rámci kontroly, protože web je anonymní nejen pro spotřebitele, ale i pro ČOI coby dozorový orgán. Zpravidla je také provozován ze třetích zemí. ČOI nemůže řešit ani případný podvod na spotřebitele, to je úloha Policie ČR. Zcela dobrovolně proto přistoupila Česká obchodní inspekce k zveřejňování aktuálně známých rizikových webů, kterých je už 750. Spotřebitel jejich přehled najde na www.coi.cz/rizikove.

V posledních dnech se naše data získaná především od spotřebitelů velmi shodují s daty antivirové společnosti, která ČOI také upozornila na nové typy těchto webů, které jen těží ze strachu z koronaviru, avšak spotřebiteli očekávané zboží nezašlou. Jsou to weby nabízející teploměry, nebo dokonce roušky (např. infrateplomer-cz.com, rouska-na-usta-cz.com, …). Jako provozovatel webu není uveden nikdo, stránky jsou tedy zcela anonymní a spotřebitel neví, s kým uzavírá kupní smlouvu a vůči komu může nárokovat svá práva. Před nákupem či vyplněním osobních údajů na těchto stránkách varujeme. „Ke zvýšení důvěryhodnosti stránek používají útočníci i falešné recenze uživatelů z celé republiky. Podle společnosti ESET kontaktní formulář na doposud objevených stránkách pouze odešle osobní údaje útočníkům,“ uvádí Ondrej Kubovič, specialista na digitální bezpečnost ze společnosti ESET, která dodala České obchodní inspekci další data o podvodných webech v souvislosti s koronavirem.

Česká obchodní inspekce zveřejňuje rizikové weby nejen formou seznamu pro spotřebitele na www.coi.cz/rizikove, ale také formou tzv. otevřených dat zde: https://www.coi.cz/pro-spotrebitele/otevrena-data/rizikove-weby/. Tato data může kdokoli volně využít, aby chránil uživatele v rámci svého softwarového řešení před podvodnými e-shopy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Novou známku Europa zdobí hlava Kelta z archeologické sbírky Národního muzea

7:14 Česká pošta: Novou známku Europa zdobí hlava Kelta z archeologické sbírky Národního muzea

Asociace veřejných evropských poštovních operátorů PostEurop vyhlásila letošním společným tématem ev…