ČOI: Pozor na zprostředkovatele, kteří využívají ukončení činnosti dodavatelů energií

24.10.2021 10:37 | Tisková zpráva

Ukončení činnosti některých dodavatelů energií a s tím související nejistota spotřebitelů otevřely prostor pro aktivity zprostředkovatelů smluv o dodávkách energií.

ČOI: Pozor na zprostředkovatele, kteří využívají ukončení činnosti dodavatelů energií
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo

Nejedná se o dodavatele energií, ale pouze o zprostředkovatele, kteří mohou telefonicky či osobně kontaktovat domácnosti s tím, že kvůli krachu dodavatelů či zvýšení cen energií pomohou spotřebitelům najít nového dodavatele, respektive přejít výhodněji k jinému, jimi vybranému dodavateli. Při změně dodavatele energií buďte opatrní. Vždy věnujte pozornost tomu, s kým se chystáte vstoupit do smluvního vztahu a zda jste si jisti, že se jedná o důvěryhodného partnera. Rozlišujte mezi dodavatelem energie a zprostředkovatelem uzavření smlouvy o dodávce energií (zprostředkovatelem).

Lidé, kteří mají uzavřenou smlouvu o dodávkách elektřiny či plynu s dodavatelem, který ukončil svou činnost, mají nyní půl roku na to, aby si našli nového dodavatele. Elektřinu i plyn jim nyní šest měsíců bude poskytovat tzv. dodavatel poslední instance.

Aktivity zprostředkovatelů budou zacíleny právě na skupinu spotřebitelů, která je postižena ukončením činnosti původních dodavatelů energií, a cítí se tedy v tuto chvíli ohrožena. Na základě předchozích zkušeností lze předpokládat, že spotřebitelé budou zprostředkovateli oslovováni jak v rámci podomního prodeje, kdy je spotřebitel přímo konfrontován se zprostředkovatelem a jeho přesvědčovacími metodami, tak i na dálku (telefonicky, e-mailem, atp.) a může být vystaven přesvědčovacím technikám například v podobě kladení otázek a odpovědí na ně.  Ve většině případů se jedná o předem nacvičené marketingové strategie a metody, přizpůsobené konkrétní skupině spotřebitelů, které mají za cíl přimět spotřebitele k okamžitému podpisu smlouvy, a které se pohybují na hraně zákona.

Jak se zachovat?

 • předně, pokud neuvažujete o využití služeb zprostředkovatele, jakoukoliv nabídku jasně odmítněte a komunikaci ukončete (nenechte se zatahovat např. do kolotoče otázek a odpovědí, předkládání faktur, vyúčtování, atp.)
   
 • pokud o využití služeb zprostředkovatele uvažujete, zvažte, co od něho požadujete a očekáváte a zda Vaše očekávání může splnit; ověřte si jeho důvěryhodnost a reference o jeho činnosti; prostudujte návrh smlouvy (pozor na zplnomocnění dodavatele k jednání za Vás, závaznost přijmout vybraného dodavatele energií, smluvní pokuty, atp.) a teprve pak se rozhodujte o tom, zda takovou smlouvu uzavřete
   
 • jste-li ze strany zprostředkovatele vystaveni některé z přesvědčovacích technik a cítíte se zaskočeni, v časové tísni, nebo jakkoliv nepohodlně, vytvořte si časový prostor pro rozhodování, nejlépe v řádu dní a požádejte o smlouvu k prostudování, popřípadě jednání ukončete
   
 • jste-li chráněni dodavatelem poslední instance, nenechte se vmanipulovat do pozice někoho, komu bezprostředně hrozí odpojení dodávek energií
   
 • nepodléhejte pocitu zavázanosti v případech, kdy zprostředkovatel bude muset „udělat něco navíc“ (např. znovu přijít jednat, podepsat smlouvu, atp.), pamatujete, jedná se o obchod
   
 • varujte své blízké

Rozhodli jste se vybrat dodavatel energií sami?

Doporučujeme využívat oficiální kalkulátor na stránkách Energetického regulačního úřadu (kalkulator.eru.cz) a následně oslovit dodavatele energií vlastní cestou (bez prostředníka).

Rozdíl mezi dodavatelem energie a zprostředkovatelem uzavření smlouvy o dodávkách energií

Dodavatel:

 • má licenci od Energetického regulačního úřadu, viz zde
 • je přímo zodpovědný za dodávky energií
 • dozorovým orgánem je Energetický regulační úřad
 • v případě sporu využijte mimosoudního řešení sporů Energetického regulačního úřadu, více zde

Zprostředkovatel:

 • v případě sporu využijte mimosoudního řešení sporů České obchodní inspekce, viz zde.

Další informace uvádíme ZDE. Informace pro zákazníky dodavatelů energií, kteří ukončili/ukončují činnost, naleznete ve společném prohlášení Ministerstva průmyslu a obchodu a Energetického regulačního úřadu ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SVS: Oblast, kde se vyplácí zástřelné a nálezné za divočáky se od prosince výrazně rozšiřuje

22:30 SVS: Oblast, kde se vyplácí zástřelné a nálezné za divočáky se od prosince výrazně rozšiřuje

Státní veterinární správa (SVS) ve spolupráci s ministerstvem zemědělství s ohledem na šíření africk…